Вибір гарного рюкзака – важлива частина підготовки до подорожі. Якщо ви виберете занадто великий рюкзак мандрівника, то швидко втомлюватиметеся від зайвої ваги. Якщо оберете маленький рюкзак, то у вас не помістяться у нього всі необхідні речі. Якщо помилитеся з вибором матеріалу, то речі будуть мокнути під дощем. Ці та багато інших нюансів перетворюють вибір рюкзака на нелегке завдання.
Я витратив не одну годину на підбір свого першого рюкзака в магазині, причому до цього я перечитав усе, що міг знайти 2008 року в інтернеті на цю тему. Але витрачений час та зусилля окупилися сторицею – мій рюкзак для поїздок прослужив довгих 8 років і досі чудово виглядає та без нарікань виконує свої функції. Я не збираюся змінювати його протягом найближчих кількох років і хочу, щоб моя стаття допомогла вам зробити такий же довгостроковий вибір.
Міський рюкзак для подорожей
Зазвичай я їжджу з двома рюкзаками. Один великий – для всіх речей та другий рюкзак для міста – менший за розміром. Коли основний рюкзак лежить у номері хостелу чи готелю, я складаю усі цінні речі, у т.ч. гаманець, ноутбук, фотоапарат у свій невеликий міський рюкзак і вирушаю на розвідку. У мене рюкзак Samsonite Ecodiver M 55L. Сенс у тому, що всі його блискавки заховані на спині, а міцне багатошарове покриття захищає від розрізів.
У світі існує безліч рюкзаків і ще більше магазинів, де їх можна купити. За роки своїх подорожей я встиг побачити і випробувати чимало рюкзаків, і я знаю, на що потрібно звертати увагу при виборі. Щоб заощадити ваш час, я розповім про всі важливі моменти при виборі рюкзака. І коли ви знайдете рюкзак, який відповідатиме всім цим критеріям – сміливо його купуйте, це буде відмінний вибір, і рюкзак прослужить вам довгі роки.
Валіза чи рюкзак – що вибрати для подорожей світом?
Я ненавиджу валізи. Подорожувати з ними – справжнє пекло. Одна річ, коли ти переміщаєшся на таксі з аеропорту до готелю і більше з ним нікуди не рухаєшся. Зовсім інше, коли ти часто міняєш місця і країни, перетягуєш його з поїзда в літак, потім в автобус, потім ще довго ходиш вулицями в пошуках відповідного хостелу, а чортова валіза постійно стукає об бруківку, сходи і твої коліна.
Рюкзаки при постійних переміщеннях більш зручні та багатофункціональні. З ним легко гуляти, ходити східцями, засовувати його на вузькі багажні полиці і т.д. Немає потреби задирати його вище на ескалаторі. Ти просто йдеш, а він спокійнісінько висить на спині. І більше нічого не потрібне. Легко і просто.
Примітка: якщо у вас проблеми зі спиною і вам протипоказані рюкзаки, невелика сумка-рюкзак на колесах і з довгою ручкою буде все ж таки кращою альтернативою, ніж валіза. Вам все ще буде незручно ходити мостовими, сходами і грунтовими дорогами, але що поробиш. Внизу я наведу список фірм, які роблять гарні та легкі сумки на коліщатках.
Який рюкзак вибрати для туризму та подорожей
Кращий рюкзак - той, який винесе всі навантаження і не розвалиться при першій подорожі, буде зручний і легкий у використанні. Звертайте увагу на характеристики, наведені нижче, щоб вибрати надійний, добре захищений, довговічний та зручний рюкзак для подорожей.
Водовідштовхувальна тканина
Ваш рюкзак не повинен бути на 100% непромокальним, ви ж не збираєтеся з ним купатися. Але матеріал, з якого пошитий рюкзак повинен бути вологостійким, щоб, потрапивши під дрібний дощ, ви не боялися за збереження вмісту. У багатьох хороших рюкзаків є захисний тент, що не промокає, який ви зможете натягнути на рюкзак у разі зливи.
Більше того, тканина рюкзака має швидко сохнути. Я вибирав легкий, але щільний матеріал, щоб мати можливість пролити на рюкзак склянку води, не замочивши вміст. Я не подорожував у сезон дощів Азією і не потрапляв у мусони, але кілька разів потрапляв під зливу. Тому, що я ретельно вибирав матеріал рюкзака, у мене не було сюрпризів у вигляді мокрих речей, що лежали всередині.
Блискавки, що замикаються
Переконайтеся, що кожне відділення рюкзака має 2 «собачки» на блискавці, які можна скріпити один з одним замком. Я ніколи не хвилювався, що люди в хостелі, де я зупинився, залізуть у мій рюкзак і вкрадуть брудну білизну. Але я постійно замикаю блискавки в дорозі. У мене параноя, що хтось підкине щось у мій рюкзак або співробітник аеропорту, який відповідає за багаж, стягне мій ноутбук. Ну що, заразив я вас своєю параною?
Якщо рюкзак не має подвійної блискавки, то ви завжди можете купити Pacsafe - це металева сітка, схожа на радянську авоську, в яку ви зможете засунути свій рюкзак цілком і потім ще пристебнути до чогось великого і закріпленого, наприклад, до батареї. Це означає, що ніхто не зможе не тільки розкрити вашу сумку, але й забрати її з собою. Мені ця сітка дуже стала в нагоді, коли я подорожував у В'єтнамі, який славиться постійними крадіжками. У будиночку, який я знімав, не було сейфа, тож виходячи з дому я пристібав свій дорогоцінний ноутбук до труби. Повірте, це не надмірна обережність, а повсякденна потреба.
Єдиний мінус цієї залізної авоськи – її вага. Здебільшого їй користуються фотографи, які всюди носять із собою купу дорогої техніки.
Безліч відділів
У гарному рюкзаку має бути багато відділень та кишень. Тож вам буде простіше розділити знайти необхідну річ. Наприклад, одяг я зберігаю у найбільшому відділенні, у верхній кишені лежить парасолька і шльопанці, взуття в окремій кишені збоку (так воно не забрудне решту речей). У результаті такого поділу мені не доводиться довго ритися в надрах рюкзака.
Внутрішній каркас
Більшість мандрівників використовують рюкзаки з внутрішнім каркасом, це означає, що опорні рами та стрижні вбудовані в рюкзак та приховані від очей. Досі можна знайти рюкзаки із зовнішнім каркасом, де велика металева рама випирає з рюкзака, з такими ходили дачники та мисливці у 1970-х.
Переконайтеся, що рюкзак має внутрішню рамку, вона, як правило, складається з вуглецевого волокна або міцного пластику, що робить рюкзак легшим і довговічнішим.
М'який пояс на стегнах
Більша частина ваги, яку ви будете з собою носити, ляже на ваші стегна, а рюкзак з поясом на стегнах дозволить цю вага розподілити і зробити носіння рюкзака більш комфортним. Пояс обов'язково має регулюватися.
М'які плечові ремені
Такі ремені зроблять носіння рюкзака зручнішим. Вага буде рівномірніше розподілятися по спині і не так сильно тиснути на плечі. Переконайтеся, що набивка ременів на плечі досить товста і складається з однієї ланки. Тонкі наплечні ремені, розбиті на кілька відділень, незручні в носінні.
Спинка рюкзака з виїмкою для хребта
Спинка, в якій є виїмка для хребта, також покращує розподіл ваги і знімає частину навантаження з хребта. Така форма найбільш фізіологічна і знижує ймовірність болю у спині. Також подібна конструкція спинки рюкзака створює простір між рюкзаком і спиною, що дозволяє повітря циркулювати та охолоджує спину (а то вона постійно потіє від рюкзака).
Який розмір рюкзака вибрати?
Одне з найбільш популярних питань при виборі рюкзака – якого розміру рюкзак вибрати. Усі хочуть знати ідеальний розмір, але не існує. Жоден розмір рюкзака не кращий за інший. Єдиний момент, на який потрібно звертати увагу, наскільки рюкзак пропорційний вашому тілу. Це може бути 40 літрів, а може і 80. Якщо ваш рюкзаки для подорожей не підходять власнику за розміром: занадто великий чи маленький, то вага не розподілятиметься правильно, що викличе біль у спині.
Вибирайте рюкзак, який вміщує всі необхідні речі і ще залишиться трохи місця. Якщо рюкзак відповідає цій вимогі, він має пару запасних кишень і вам з ним комфортно – ви вибрали ідеальний розмір.
Виробники часто пропонують власну таблицю розмірів, що враховує розмір корпусу та обхват грудей кожної моделі. Але найкращий спосіб визначити, наскільки вам підходить конкретний розмір просто приміряти рюкзак. Саме тому я не раджу замовляти рюкзак в інтернеті.
Тим більше, якщо ви прийшли в хороший магазин, то на ваше прохання продавець може покласти в рюкзак речей до 15 кг. Таким чином ви зрозумієте, в якому рюкзаку вага відчувається менше.
Важливо пам'ятати: чим більше рюкзак – тим менше шансів, що його приймуть у літаку як ручну поклажу. З того часу, як на борт не можна брати з собою ємності з рідинами, об'єм яких перевищує 100 мл (навіть якщо вони неповні), а у вас в рюкзаку рідке мило або парфуми, вас відправлять на перевірку багажу. Єдина незручність у такому разі – очікування рішення щодо багажу.
В інших випадках ви не зіткнетесь з додатковими зборами у більшості міжнародних авіаліній. У бюджетних авіакомпаніях та лоукостерах оплата зборів провадиться залежно від ваги багажу. Чим більша вага, тим більше грошей потрібно заплатити.
Скільки коштує гарний рюкзак?
Вартість рюкзака складається з його розміру, тканини та бренду. Більшість гарних рюкзаків для подорожей коштують від 99 до 300 доларів. Середня ціна близько 200 доларів. Відомі бренди North Face чи рюкзаки Osprey коштують дорожче, ніж менш популярні.
Я вам раджу брати рюкзак за 100-200 доларів. Дорогі рюкзаки, як правило, великі та з безліччю непотрібних прикрас, які мало впливають на зручність.