Тривога – досить нормальна реакція людини на деякі чинники у повсякденному житті. Але коли мова йде про постійний стан тривоги, тоді вже треба казати про розлади психіки. Точна причина їх виникнення невідома. Раніше вважалося, що вони є наслідком виражених психотравм. Але в останнє десятиліття психологи все частіше стверджують, що причини тривожності виявляються у накопиченому чи хронічному стресі. Фахівці pleso допоможуть розібратися з цією проблемою.
Форми тривожних розладів
Говорити про цю проблему варто дійсно серйозно, розрізняючи декілька напрямків прояву таких порушень:
- Панічний розлад — так звані панічні атаки, які можуть статися у звичайних обставинах: в метро, у будинку, під час прогулянки. Повторюючись періодично, вони спричиняють великі порушення психіки.
- Соціальна фобія – буває двох типів. При генералізованій формі людина боїться будь-яких великих скупчень людей. Специфічні фобії — це страх конкретних речей. Наприклад, висоти, літаків, собак, павуків, відкритих чи закритих просторів, страх заразитися ВІЛ/СНІДом тощо.
- Іпохондричний розлад, або тривога про здоров'я (health anxiety). У цьому випадку людина боїться, що може чимось захворіти, і постійно перевіряє себе на наявність хвороб, часто ходить до лікарень, витрачає на це велику кількість грошей.
Раніше до тривожних розладів відносили й так звані обсесивно-компульсивні розлади. Проте нині ці порушення ідентифікують, як окремий клас. Крім того, до тривожних розладів відносили й проблеми психосоматичного характеру, оскільки в них тривога справді відіграє велику роль. Проте зараз вони також виділені в окрему групу.
Чому виникають тривожні стани?
Тривожні розлади проявляються у дорослому віці не спонтанно. Зазвичай відзначають провокуючі, тригерні ситуації: перехід на нову роботу, смерть близької людини, розлучення, втрата чогось дуже важливого. Зовнішні стреси активують біологічно гіпоталамус, і на психологічному рівні — когнітивну систему, а разом з ними — тривожні уявлення про себе, світ, людей. Комплексна психоемоційна машина починає працювати, і розвивається тривожний розлад.
Проблема може виникнути й без серйозної причини. Наприклад, людина постійно відчуває велике навантаження на роботі, довго не йде у відпустку. Навіть народження дитини в сім'ї може стати причиною тривожного розладу: у людини з'являються нові обов'язки, а відпочинку стає дедалі менше.