14 вересня компанія Firefly Aerospace, яку зробив відомою в Україні засновник Макс Поляков, успішно запустила військовий супутник Millennium Space — місію, призначену для демонстрації можливостей запуску в набагато коротші терміни, ніж звичні для місій національної безпеки. Ця місія показала можливість використання космічних технологій у тактичних цілях, для швидкого реагування на безпекові виклики.
Деталі місії Victus Nox
Виробник супутників Millennium Space Systems, дочірня компанія Boeing та розробник ракетоносія Firefly Aerospace у вересні 2022 року були обрані для місії Victus Nox. Firefly отримав контракт на суму 17,6 мільйона доларів, а Millennium відмовився розкрити суму своєї нагороди.
Вже 30 серпня поточного року оголосили, що перебувають у «гарячому режимі», тобто очікують на сповіщення від Космічних сил про початок фінальної підготовки до запуску. Після отримання наказу у компанії Millennium було 60 годин для транспортування корисного вантажу до місця запуску ракетоносія у Ванденбергу, проведення операцій із заправки паливом та інтеграції його з адаптером корисного навантаження ракети Alpha. У команди Firefly Aerospace було 24 години для коригування софта та перерахунку траєкторії.
Після активації космічний корабель був транспортований на 165 миль від об’єкта Millennium в Ель-Сегундо до бази космічних сил Ванденберг. Транспортування, заправка та підключення до стартового адаптера зайняло трохи менше ніж 58 годин, що значно швидше за типові тижневі чи місячні графіки. Тепер на орбіті наступна мета — ініціалізувати космічний корабель та почати підготовку до запуску менш ніж за 48 годин.
Політ розпочався з номінального зворотного відліку та зльоту о 19:28 за тихоокеанським літнім часом 14 вересня та плавно проходив через кожен етап польоту, включаючи першу стадію зупинки головного двигуна (MECO), відрив ступеня та другий етап запалювання. Потім Alpha розгорнула супутник Millennium Space Systems у цільовому пункті призначення на низькій навколоземній орбіті. Firefly також успішно випробувала перезасвічування другого рівня Alpha та цілеспрямований повторний захід.
Після розгортання корисного вантажу на низькій навколоземній орбіті Millennium мав розпочати ініціалізувати космічний корабель менш ніж за 48 годин, а потім дати старт роботи своєї місії Space Domain Awareness (SDA).
Перші запуски ракети Alpha
Victus Nox став третім польотом ракети Firefly Aerospace. До цього компанія здійснила ще два запуски — 1 успішний та 1 частково успішний. Ракета Alpha призначена для запуску невеликих супутників. Вона має двоступінчасту конструкцію, працює на суміші рідкого кисню та гасу. З бази Ванденберг носій може вивести до 630 кг корисного навантаження на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту, а при запуску інших космодромів — до 1000 кг вантажу.
Перший запуск — успіх під питанням
Лише частково успішним став дебютний запуск ракети Alpha у вересні 2021 року. Перша місія отримала назву DREAM чи FLTA001. Запуск відбувся 3 вересня з бази Космічних військ США Ванденберг (штат Каліфорнія) о 4.58 за Києвом. Зазначається, що на 76 секунді польоту ракета за планом досягла точки maxQ, де аеродинамічний стрес на конструкцію був максимальним на всій траєкторії. А поділ сходів було заплановано на 170 секунду.
Перша вказівка на те, що щось пішло не так, з’явилася на 107-й секунді польоту, коли контролер зазначив, що ракета досі не набрала надзвукової швидкості (за планом вона мала досягти цієї позначки 40 секунд тому). На 138-й секунді польоту Alpha нарешті подолала звуковий бар’єр. На жаль, незабаром після цього було прийнято рішення контрольовано прервати політ ракети, оскільки вона почала сходити з визначеної траекторії.
На борту було кілька мікросупутників та інших корисних навантажень, частина яких мало суто символічне призначення: особисті речі, книги, дитячі малюнки та інше. У заяві Firefly Aerospace говориться, що попри «аномалію», вдалося успішно зібрати дані про запалення першого ступеня, відрив від стартового майданчика, перехід на надзвукову швидкість та значний обсяг польотних даних.
Перший успіх
Космічна компанія Firefly Aerospace успішно здійснила другий запуск ракети Alpha, над якою працювала українська команда, 1 жовтня 2022 року. Він також відбувся із бази Космічних сил США Ваденберг, при цьому був запланований на вересень, однак то через технічні несправності, то через погодні умови дата змінювалась тричі. Заслуговує уваги те, що на ракету було нанесено кольори прапора України. «Прапор моєї країни для тих, хто «читає поміж рядків». Слава Україні!» – написав у Facebook-пості засновник Firefly Aerospace. Успіх української космічної галузі також завжди був важливим для Полякова.
Ракетоносій колишньої команди Макса Полякова вивів на орбіту експериментальні американські супутники Serenity та TechEdSat-15. Також на орбіту було виведено модуль PicoBus компанії Libre Space, що містив п'ять мікросупутників розробки іспанських компаній.
Firefly Aerospace та Макс Поляков
Firefly Aerospace (спочатку Firefly Space Systems) — створена у 2014 році в Техасі (США) приватна американська компанія, що веде розробки в аерокосмічній галузі. У 2016 році через брак коштів збанкрутувала, однак завдяки інвестиціям українського підприємця Максима Валерійовича Полякова, проєкт вдалось повернути до життя та зробитиуспішним.
До речі, у рідному місті засновника Firefly Aerospace Дніпрі компанія мала власний R&D-центр. Якби не Максим Поляков, підприємство навряд чи звернуло увагу на потенціал фахівців, які мешкають в українському місті. Практично одночасно з відкриттям філії Firefly Aerospace запропонувало багатомільйонний контракт дніпровському Південному машнобудівному заводу. Згідно з цим контрактом українці мали виготовляти комплектуючі для американського обладнання.
За різними підрахунками, українець зі своєю інвестиційною групою інвестували в проєкт не менше $150 млн тільки за перших 2-3 роки. Поляков повністю змінив бачення майбутнього компанії й розпочав зі збільшення вихідної вантажопідйомності Alpha з 400 до 1000 кг. Для цього команда змінила конструкцію ракети, оснастила її більшими та потужнішими двигунами, відмовилася від клиноповітряного мотору, перейшла до більш традиційних сопел, а також повернулася до системи подачі палива з турбонасосом. Як результат — на вході 15 млн доларів інвестиція, на виходу — багатомільярдні контракти NASA.
Історія Firefly Aerospace та Макса Полякова завершилась доволі несподівано у 2021 році. У грудні стало відомо, що уряд США через Комітет з іноземних інвестицій почав вимагати від Полякова продати свою частку активів компанії. Обґрунтовували таку позицію в CFIUS питанням національної безпеки та захистом новітніх технологій від витоку за межі США. У лютому Поляков написав у своєму Facebook, що готовий продати 58% акцій компанії за 1 долар США своєму другові та партнеру Тому Маркусіку. 24 лютого з’явилася новина, що Максим Поляков продав свої 58% акцій американській AE Industrial Partners та вийшов з ради директорів Firefly Aerospace.