Початок війни у лютому 2022 року змусив багатьох українців покинути батьківщину та емігрувати до інших країн. Польща стала одним з найпопулярніших напрямків міграції, оскільки до неї було найлегше дістатися. Насправді життя в колишній Речі Посполитій не так сильно відрізняється від нашого, як в інших європейських країнах.
Польський ринок праці до і під час Великої війни
Потрібно відмітити, що вакансії в Польщі для українців відкриті у багатьох напрямках діяльності.
Напередодні Великої війни польський ринок праці стрімко розвивався. Та потім почався спад. Причиною цього стала пандемія COVID-19, яка закрила багато слабких підприємств і «знищила» бізнес.
Згодом ситуація покращилась, але Велика війна в серці Європи внесла свої корективи.
Для роботодавців поява нових кандидатів дає чудову можливість заповнити давній дефіцит талантів.
Типи робочих місць, доступних для українців у Польщі
77% польських роботодавців зацікавлені у працевлаштуванні українців. Вони відкривають відділи для українців і шукають управлінські посади, а також другорядні робочі місця. Українці зараз є не просто робочою силою, а невід'ємною частиною економічної структури Польщі.
Наразі відчувається нестача людських ресурсів майже у всіх сферах діяльності. Наприклад, за даними Польського інституту економіки, не вистачає 147000 фахівців, щоб привести частку професіоналів у польській робочій силі у відповідність з країнами ЄС.
ІТ-спеціалісти потрібні переважно у великих містах. Українці мають багато можливостей для працевлаштування у сфері транспорту та логістики. Якщо ви володієте польською або англійською мовою хоча б на базовому рівні, ви можете зайняти цю посаду. Також легко працевлаштуватися в наступних сферах:
- будівництво;
- страхування;
- фармацевтика;
- сфера послуг.
У Польщі не вистачає 150000 спеціалізованих водіїв. Дефіцит цих фахівців у 2023 році торкнувся роботодавців у 363 повітах. Найбільший попит наразі спостерігається у харчовій промисловості (+10%), а також у торгівлі та електронній комерції (+7%).
Кількість вакансій для чоловіків зросла майже на 20%, але на ринку праці спостерігається зменшення кількості кандидатів через заборону на виїзд за кордон з України.
У червні минулого року бракувало близько 1 700 вчителів початкових класів, 1 400 вчителів старших класів, 600 вихователів дитячих садків та 400 спеціальних педагогів. Пандемія також загострила дефіцит лікарів і психотерапевтів.
Якщо раніше представники цих професій мали проходити спеціальну підготовку та підтверджувати свої дипломи, то зараз процедура працевлаштування спростилася. Звичайно, для вузькоспеціалізованих галузей, таких як хірургія, українських документів недостатньо, і потрібен диплом ЄС.