Ринок електронної комерції переживає бурхливий розвиток. Кожна компанія, спрямована на B2C сегмент, може розраховувати на суттєве збільшення продажів у випадку виходу в онлайн простір. Проте, більше 80% покупців не завершують покупку, а лишають процес на півдороги. Неправильне налаштування чекауту наводиться експертами серед основних причин такої поведінки. Що повинні розуміти підприємці аби не втрачати потенційних клієнтів?

Checkout з англійської перекладається як «каса». Стосовно інтернет-магазину термін «чекаут» набуває значення «платіжної сторінки», де покупець сплачує своє замовлення. Які налаштування потрібно зробити аби ваша «онлайн-каса» не відлякувала клієнта, а стимулювала його завершити покупку?

Персоналізація платіжної сторінки

Підприємці дуже часто нехтують цим налаштуванням, підключаючи платіжну сторінку із довільним оформленням. Маркетологи стверджують, що персоналізація чекауту дозволяє збільшити відсоток успішних завершень покупок. Що мається на увазі під «персоналізацією»?

  • Оформлення платіжної сторінки у фірмових кольорах вашого сайту.
  • Додавання логотипу на сторінці чекауту.
  • Розміщення платіжної сторінки на домені вашого сайту.
  • Кастомізація чекауту. Додайте опис платежу, додаткові поля та інші елементи.

Коли ваш потенційний клієнт додає товари чи послуги у кошик, а потім переходить до оплати, важливо, щоб платіжна сторінка відповідала фірмовому стилю за дизайном. Відмінності викликають у клієнта недовіру та часто призводять до того, що оплату він не завершує.

Окрім цього, персоналізована сторінка може слугувати інструментом підвищення впізнаваності бренду. Наприклад, ви зможете розмістити на платіжній сторінці інформаційний або ж рекламний банер.

Орієнтування на клієнта

«Онлайн-покупці» стають дедалі вибагливішими, тому будь-які незручності теоретично можуть перетворитись у причину відмови від покупки товару чи послуги на стадії оплати. Налаштування чекауту з огляду на клієнтоорієнтованість полягає у наступному:

  1. Багатомовний інтерфейс платіжної сторінки. Насамперед, це стосується бізнесу, який вже отримує оплату з-за кордону або планує масштабуватись в цьому напрямку. Якщо немає конкретного спрямування, української та англійської версії буде достатньо на початку.
  2. Підтримка локальних валют. Важливо, щоб клієнти з інших країн мали змогу оплачувати товари та послуги в місцевій звичній валюті.
  3. Асортимент платіжних методів. Картки VISA та Mastercard впевнено лідирують за популярністю, проте необхідно надати своїм клієнтам можливість вибору, а також підключити локальні методи, популярні в тому чи іншому регіоні.
  4. Активація оплати в один клік. Карткові платежі за одними й тими ж реквізитами можна спростити до оплати в один клік. Фінансова інформація шифрується у спеціальний токен і покупцям достатньо буде в майбутньому обрати збережену карту і виконати оплати. Зручна і ефективна функція, що дозволяє приваблювати аудиторію постійних клієнтів та збільшити конверсію.
  5. Можливість введення довільної суми. Рішення є зручним для збору донатів, чайових, тощо. Ви надаєте клієнту можливість самостійно вказати суму, після чого завершити транзакцію.

Важливо! Рекомендовано додавати логотипи платіжних систем, що підтримуються на вашому сайті. В такий спосіб ви збільшите довіру до процесу оплати серед покупців.

Особливості підключення платіжної сторінки

Можна виділити два найрозповсюдженіших типи підключення чекауту:

  1. На сайті інтернет-магазину виконується інтеграція рішення через API підключення,  а в мобільному застосунку клієнта переадресовують на браузер для завершення оплати.
  2. На сайті розгортається платіжна сторінка, підключена за допомогою API, а в мобільному застосунку реалізується чекаут за допомогою SDK-набору. В цьому випадку оформлення замовлення та оплата обробляються у додатку.

Переадресація клієнта із застосунку в браузер сприяє збільшенню кількості відмов, оскільки такий перехід викликає недовіру. Окремі налаштування чекауту на сайті та в додатку є найбільш ефективним рішенням.

Отже, налаштування платіжної сторінки пов’язане передусім з успішністю вашого бізнесу, тому нехтування процесом призводить до збільшення відмов при оплаті товарів чи послуг.