Трансфертне ціноутворення - це область податкового права, яка стосується визначення справедливої ринкової ціни для товарів, послуг та нематеріальних активів, що продаються або передаються між пов'язаними особами. Ці операції, також відомі як "контрольовані операції", набули значної ваги в Україні, адже вони можуть суттєво впливати на податкові зобов'язання компаній.
Що таке контрольовані операції?
Згідно з Податковим кодексом України, контрольовані операції - це господарські операції, що здійснюються між пов'язаними особами, обсяг яких за звітний (податковий) рік сукупно перевищує 10 млн грн (без урахування податку на додану вартість).
Ось декілька прикладів контрольованих операцій:
- Продаж товарів або послуг між материнською компанією та її дочірньою компанією
- Передача нематеріальних активів, таких як торгові марки або ноу-хау, між пов'язаними компаніями
- Надання фінансових послуг, таких як кредити або роялті, між пов'язаними особами
- Оренда майна між пов'язаними компаніями
Кому варто бути в курсі подій про контрольовані операції?
Знання про контрольовані операції та трансфертне ціноутворення є важливим для власників, керівників та бухгалтерів компаній, які здійснюють господарські операції з пов'язаними особами, в тому числі при складанні Звіту про контрольовані операції - податкова звітність, яку щорічно зобов'язані подавати платники податку на прибуток, якщо протягом звітного року вони здійснювали контрольовані операції.
Які наслідки чекають за невідповідність правилам трансфертного ціноутворення
Недотримання правил трансфертного ціноутворення може призвести до серйозних наслідків для платників податків, включаючи:
- Додаткові податкові зобов'язання: якщо контролюючі органи визнають, що ціни в контрольованих операціях не відповідають ринковим. ДПС може донарахувати податок на прибуток та інші штрафні санкції, які доволі суттєві
- Кримінальна відповідальність: у деяких випадках порушення правил трансфертного ціноутворення навіть може кваліфікуватися і як кримінальне правопорушення
Як уникнути проблем з контрольованими операціями
Щоб уникнути проблем з контрольованими операціями, платникам податків рекомендується:
- Розробити політику трансфертного ціноутворення яка буде чітко визначати методику визначення цін у контрольованих операціях та документувати процес прийняття відповідних рішень
- Вести облік контрольованих операцій який включає інформацію про ціни, умови та обставини здійснення таких операцій
- Отримати кваліфіковану консультацію з ТЦУ, щодо відповідності цін у контрольованих операціях ринковим
Правила трансфертного ціноутворення є складними та постійно змінюються як на міжнародному рівні так і в Україні. Важливо отримати кваліфіковану професійну допомогу у сфері трансфертного ціноутворення, щоб забезпечити відповідність вашої компанії всім вимогам діючого законодавства.