Бронежилети є невід'ємною частиною екіпірування сучасного війська. Це важлива система захисту бійця від уламків і куль, а також предмет одягу з широким функціоналом. Обирати броню треба залежно від умов використання і типу бойових задач. Кожна з її двох складових закриває різні потреби.
Як підібрати плитоноску
Плитоноска – це чохол, який доповнюється плитами і створює бронежилетну систему. Для його пошиття переважно використовують матеріал Cordura 1000. Це надміцна, вогнестійка тканина, що витримує ушкодження дрібними уламками і є першим ступенем захисту.
Посилання на сайт: https://defenceukr.com.ua/plytonosky
Сучасні плитоноски оснащені купою корисних систем:
- MOLLI для закріплення підсумків, що відповідає стандартам НАТО.
- Швидкий скид – підвищує маневреність людини при потребі.
- Підсумки під рожки, для аптечки та інших важливих воїну речей.
- Напашник для захисту пахової ділянки тіла.
- Евакуаційна ручка або стропа – невід'ємна складова на полі бою.
- Демпфери – для гарної посадки і правильного розподілу навантаження.
- Система регулювання розміру.
- Камербанди різного типу і розмірів для балістичного захисту.
- Velcro панель для патчів.
За рахунок варіації цих складових підбираються бронежилети для особистих задач бійців.
Як обрати бронеплити
Бронепластини відповідають саме за захист від уражень. Можуть бути не тільки різного розміру, але складаються з різних матеріалів зі своїми перевагами і недоліками. Наразі є 3 основні компоненти для створення плити:
- Сталеві, титанові або сплави. Мають високий ступінь захисту, але і велику вагу. Не такі вартісні, як керамічні, але не дуже підходять для довгого носіння і маневрових дій.
- Керамічні. Захист від 3 до 6 класу. Мають досить невелику вагу порівняно зі сталевими. Одним з мінусів є крихкість – потребують заміни приблизно через 1-3 влучання. Дорожчі за попередні.
- НВМПЕ – надвисокомолекулярний поліетилен. Використовується для виготовлення бокових пластин, як оболонка кевларових, або самостійні плити 2-го ступеня захисту.
Згідно з ДСТУ 8782:2018, в Україні бронежилети поділяються на 9 класів захисту. 6 є найвищими з них і співпадають по характеристиках з IV класом по версії США.
Посилання на сайт: https://defenceukr.com.ua/bronezakhyst/broneplyty
Військові обирають клас в залежності від наданих задач. Так, бронепластини 6 класу краще інших виконують захисну функцію, бо витримують ураження від снайперської гвинтівки з кулями Б-32 з 10 метрів і менших калібрів. Проте 2 клас також не оминає уваги спеців, бо легший, поліпшує маневровість, захищає від невеликих уламків та куль калібру 7.62х25 мм. З ним легше долати водяні перешкоди, бо має добру плавучість.
В залежності від матеріалів, що використовуються при виготовленні бронежилетів, гарантійний термін – від 5 до 10 років. По його закінченні екіпіровку краще змінити, бо це впливає на дієвість і вартує дорожче за гроші, на неї витрачені.
На що звернути увагу при купівлі бронежилета
Якісна броня має свої критерії підбору:
- Ступінь захисту. Залежить від систем ураження, які передбачаються під час розв'язання бойових задач. Якісні бронеплити мають сертифікати, що підтверджують клас захисту.
- Вага броні. Впливає на маневреність під час руху.
- Розмір. Залежить від розміру пластин і кишень для них, регулюється спеціальними застібками.
- Кількість систем зберігання. Дозволяє звільнити руки і правильно розподілити навантаження.
- Гарантія якості. Справжність бронепластин оголошеному класу захисту підтверджується відповідним сертифікатом.
В підсумку, щоб обрати бронежилет, треба врахувати задачі, що мають бути виконані. Це може бути вже готовий комплект або окремо підібрані елементи. Якість екіпірування підтвердить відповідний сертифікат, а обрати особистий захист допоможе консультант. На сайті Defence Ukraine легко знайти все необхідне для кращого вибору.