Формуємо фінансовий капітал, не змінюючи звичний темп життя

У підсвідомості більшості українців слова «заощадливий», «заощадження» та «заощаджувати» асоціюються з бідністю та нестачею коштів на задоволення мінімальних потреб. Проте такий тип мислення притаманний саме бідним людям, які не вміють грамотно накопичувати гроші, не змінюючи при цьому звичний ритм свого життя. Фінансово обізнані українці розуміють, що в сучасному світі потрібно мати «подушку безпеки» у вигляді накопичень, що дадуть змогу протриматися без додаткового фінансування мінімум 6 місяців. Навіщо це потрібно і як правильно відкладати гроші, ми і збираємося розповісти у цій статті.

Як навчитися відкладати гроші. Поради змінять ваше ставлення до фінансів

Заходиш в будь-який сучасний магазин чи торговельний центр, і очі розбігаються від розмаїття товарів та спокусливих пропозицій. Не дивно, що більшість українців піддаються цим спокусам та одразу купують багато різних іноді навіть зовсім непотрібних речей. В таких умовах дійсно складно себе стримати та змусити відкладати гроші, проте це є не забаганкою, а необхідністю у сучасних реаліях, і ось чому.

6713c80cae68d.webp

Для чого відкладати гроші. Чому всі радять мати фінансову подушку

Більшість українців не формують для себе та своєї родини фінансову подушку безпеки, оскільки просто не знають, як економити і відкладати гроші, а також не бачать в цьому справжньої необхідності. Цей відсоток громадян звик жити від зарплати до зарплати, проте так проходити «між краплями» вдасться не завжди, особливо під час складної економічної ситуації в країні та повномасштабної війни. Стратегічний запас коштів має бути у кожного на наступні випадки:

  • втрата роботи;
  • тривалий пошук нової роботи;
  • хвороба;
  • втрата працездатності;
  • потреба в невідкладній медичній допомозі для рідних;
  • втрата майна;
  • терміновий переїзд;
  • терміновий виїзд за кордон.

Маючи заощадження про всяк випадок, людина має меншу тривожність та не так сильно реагує на стресові ситуації.

Поради для оптимізації власного бюджету, щоб відчувати себе комфортно

Перед тим як почати відкладати гроші, вам потрібно просто переглянути свій бюджет. Випишіть окремо на папірець свої доходи та абсолютно усі витрати за місяць. Можливо, вже на цьому етапі ви побачите ті витрати, без яких ви б могли спокійно обійтися. Далі ви можете скористатися нашими простими порадами, що допоможуть вам стати на шлях заощадження:

  • відмовтеся від спонтанних покупок. Йдіть у магазин зі списком та ретельно його дотримуйтеся;
  • встановіть щомісячні ліміти витрат для різних категорій товарів та послуг, не перевищуйте їх;
  • користуйтеся усіма акційними пропозиціями, активуйте кеш бек на усіх картках;
  • встановіть на смартфон застосунок для обліку доходів та витрат або обліковуйте їх у нотатнику;
  • не скорочуйте свої витрати радикально, оскільки це одразу призведе до стресу;
  • змушуйте свої заощадження «працювати» на вас. Кладіть заощаджені гроші на депозит або переводьте гроші у валюту.

Починайте складати фінансовий капітал з невеликих сум. Поступово збільшуйте суму заощаджень. Такий підхід допоможе вам легко звикнути заощаджувати й не вплине на якість вашого повсякдення.

Українці в більшості не мають власних заощаджень, оскільки просто не знають, як відкладати гроші. Якщо ви теж належите до тих, хто не знає, як навчитися відкладати гроші або ж вам складно просто виділяти певну суму зі свого бюджету, почніть з мети. Придумайте, для чого вам накопичувати кошти. Мета має бути конкретною, досяжною та реалістичною. Також потрібно встановити чіткі терміни її досягнення. Метою може стати купівля квартири, машини, побутової техніки чи поїздка на дорогий курорт. Починайте з менших цілей, а коли навчитеся їх досягати, вам буде набагато простіше відкладати на значні покупки.

Схеми для розподілу бюджету для накопичення коштів

Не знаєте, як краще відкладати гроші? Ось вам декілька ефективних схем, що допоможуть заощадити:

  • Схема 1. Відкладайте гроші одразу після отримання будь-яких надходжень. Визначтеся з відсотком, який буде йти в «скарбничку» та обов’язково відкладайте ці кошти з зарплатні, премії чи продажу якогось майна;
  • Схема 2. Накопичуйте завтра більше, ніж сьогодні. Заплануйте, що з кожним місяцем відсоток заощаджень з зарплатні буде зростати на 1%. Збільшуйте суму з 5 до 10% поступово, тоді так само поступово ви навчитеся жити в нормальному ритмі на меншу суму;
  • Схема 3. Тільки необхідні витрати. Від усього доходу на місяць відкиньте обов’язкові фінансові платежі на кшталт комунальних послуг, оренди, оплати гуртків чи дитсадка. Залишок поділіть на 30 календарних днів. Щодня витрачайте гроші лише на необхідне – їжа, проїзд тощо. Гроші, що залишаються на кінець дня, кладіть до скарбнички;
  • Схема 4. 50/30/20. 50% свого прибутку відкладіть на їжу, житло на комунальні послуги, 30% залиште на розваги, а 20% заощаджуйте;
  • Схема 5. Автоматичне заощадження. Банки пропонують різноманітні застосунки, що дозволяють заощаджувати автоматично. З вашого рахунку буде щомісячно списуватися певна сума чи відсоток з надходжень на окремий накопичувальний рахунок.

Ефективних стратегій заощадження існує безліч! Аби почати накопичувати, вам просто потрібно з ними ознайомитися та обрати найкращу для вас. Для обміну валют рекомендуємо користуватись надійними обмінниками, на кшталт пункту обміну Obmin24. Такі обмінки надають вигідний курс та гарантують безпеку під час виконання операції.

Чому на початку важко звикнути відкладати та поради для уникнення труднощів

Людині, що звикла не обмежувати себе у витратах, дуже складно позбуватися цієї звички. Навіть якщо вона усвідомила важливість економії та накопичення грошей, їй буде дуже важко розпочати відкладати. Аби запустити цей процес, в першу чергу потрібна мотивація. Поставте перед собою мету, пам’ятайте про неї, створіть план її досягнення та невтомно слідуйте йому. Якщо ви вирішили сформувати свою фінансову подушку, не зупиняйтеся і не шукайте собі виправдань, аби не заощаджувати. Відкладайте гроші регулярно, без відмовок, і дуже скоро ви звикнете накопичувати та зможете швидко стати фінансово незалежним від усіх неприємних зовнішніх обставин.