У шахах доволі багато правил, а тактика й стратегія взагалі майже не мають меж. Серед усього цього різноманіття є дуже цікавий та незвичайний хід — рокірування. Скоріше його можна назвати прийомом, який має мету захистити короля та випустити «в бій» туру. Цікаво тут те, що рокірування — це єдиний хід у шахах, в якому залучено одразу дві фігури: тура та король. В англійській мові метод має назву «castle», що дослівно перекладається як «фортеця» й позначає надійний захист монарха. 

Особливості рокірування в шахах

Рокірування — це хід, який виконується у першій лінії від гравця у чіткій послідовності:

  • Спочатку король зі своєї початкової позиції ходить через одне поле вправо або вліво, тобто у напрямку до однієї з тур. 
  • Потім тура рухається до монарха, перестрибує його й одразу стає поруч, але вже з іншого боку. 

Король — найважливіша фігура на шахівниці, тому для його захисту й виконують рокірування. Головне зберігати порядок: спочатку переставляти короля, а потім туру, бо це чітко регламентовано правилами гри. Тобто не можна переставити спочатку туру, а потім через неї перестрибнути монархом. У разі порушення опонент може оскаржити хід та вимагати його скасування. 

Види рокірування

Оскільки рокірування — це хід, який виконується у парі з турами, то відповідно до флангу він може бути:

  • Коротким, коли між фігурами лише дві клітинки. Це означає, що хід виконується на королівському фланзі.
  • Довгим, тобто «відстань» між монархом і турою складає три клітинки, а фланг — ферзевий.  

Як бачите, рокірування можливе з обома турами, але виконується воно лише один раз за всю партію й на певних умовах. 

Правила рокірування

Щоб виконати рокірування, гравець має дотримуватися деяких умов. Зокрема, вони регулюються правилами шахів:

  1. Хід можливий лише в тому разі, коли тура та король ще не рухалися та стоять на своїх початкових позиціях. Навіть якщо одна з фігур зрушить, а потім повертається на своє місце, це вже анулює право на рокірування. 

  2. Між монархом та турою не повинно бути інших фігур — лише пусті клітинки. 

  3. Якщо вам оголошено шах, зробити рокірування не можна. Але якщо ви змогли відбити атаку, не зрушивши монарха, то в наступних ходах можна буде рокіруватися. 

  4. Не можна рухатися через «бите» поле. Так називають клітинку, яка атакована опонентом. Виключенням є поле b1, через яке може перестрибнути тура при довгому рокіруванні. 

  5. Якщо після рокірування король опиниться під шахом, то такий хід вважається неприпустимим, то його виконання заборонене. Якщо поле g1 для короткого рокірування (чи с1 — для довгого) знаходяться під атакою, на них неможливо розмістити монарха. 

Як бачите, рокірування не дуже складне, а правил для його правильної реалізації не так багато і їх легко запам’ятати. Якщо ж вас складно вчити шахові правила й теорію, варто спробувати навчання з тренером. До того ж зараз це можна робити онлайн. Наприклад, школа шахів CHESS LEADER навчає дистанційно дітей і дорослих.