Експерти зазначають, що деякі тарифи на комунальні послуги в Україні можуть бути переглянуті найближчим часом
Через війну в нашій державі запроваджено мораторій на підвищення комунальних тарифів. Це означає, що ціни на комунальні послуги не мають підніматися до скасування військового стану. Попри це експерти зазначають, що деякі тарифи можуть бути переглянутими урядом вже незабаром.
Які види комунальних послуг можуть переглянуті?
В кінці січня в ефірі телемарафону виступив голова Національної комісії, яким здійснюється державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) Костянтин Ущаповський. У своєму виступі він зазначив, що по завершенню опалювального сезону тарифи на комунальні послуги можуть переглянути. Пан Костянтин розповів, що тарифне зростання допоможе підвищити заробітні плати енергетикам та іншим працівникам критичної інфраструктури. Крім цього, ці кошти можуть знадобитись для аварійних відновлювальних робіт.
Слід нагадати про те, що в кінці 2022 року НКРЕКП планувала підвищення тарифу на водопостачання та водовідведення. Рішення було скасовано ще до набуття ним чинності. Теоретично ці тарифи теж можуть змінитись. Це ж стосується вартості природного газу. Цей тариф для побутових споживачів можуть переглянути вже у квітні. Голова податкового комітету Данило Гетьманцев повідомив, що теперішній тариф невиправдано низький.
Крім цього, попри подорожчання в деяких населених пунктах тарифу на вивіз сміття ще наприкінці минулого року цей тариф теж можуть переглянуть. До прикладу в Одесі одна із компаній ще з грудня майже на 50% підвищила тариф на вивіз сміття.
Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко пояснив це зростанням цін на пально-мастильні матеріали.
Комуналка за рік подорожчала на 4,3%
Слід нагадати, що офіційно в нашій державі заморозили тарифи на період воєнного часу. Саме цим пояснюється заборона на підвищення цін на послуги з розподілу природного газу, теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання), послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Але попри це вже наприкінці минулого року були пропозиції до НКРЕКП щодо підвищення комунальних тарифів.
Держстату повідомляє, що житлово-комунальні послуги для населення стали на 4,3% дорожчими.
Найбільше зросла у вартості каналізація – 14,9%, водопостачання – 12%, утримання та ремонт житла – близько 24%.
Енергетичний експерт Юрій Корольчук наголосив на тому, що підвищення тарифів є неминучим рішенням, тож його реалізацію ми матимемо змогу побачити вже навесні.
Зараз це питання стоїть дуже гостро, і навіть дивно, що його згадують ніби мимохідь і суцільними натяками. Як тільки в інформаційному полі хтось акуратно торкається теми підвищення тарифів, опоненти одразу нагадують про позицію Зеленського, який обіцяв, що на період воєнного стану тарифи будуть заморожені. Тим часом, наскільки я знаю, це питання порушується на всіх переговорах, – зазначає Корольчук.
Корольчук прирівняв відсутність змін у тарифах з продовженням знищення підприємств Центренерго, Теплокомуненерго, атомної генерації.
Економіст Олег Пензін зауважує, що станом на тепер на сьогоднішній день енергоносії в нашій країні набагато дешевші, ніж у сусідніх держав, а різницю покриває держава. Наприклад, за електроенергію українці платять по 1,67 гривні за кіловат-годину. А у сусідній Польщі на початку 2023 року вартість електроенергії коливається в межах 0,94-1,03 злотих, що у переказі на наші гроші – майже 8-9 гривень за 1 кіловат. Значно різняться ціни на газ.
Що стосується перспектив і підняття цін, то треба розуміти, наскільки держава буде здатна і далі покривати різницю. Зараз з експортера електроенергії – ми стали імпортером. Готові купувати її, а за кордоном вона дорожча. Газ поки що є український, – каже експерт.
Читайте також: Українцям доступні пільги на оплату комунальних послуг: як отримати
Нові штрафи в Україні для водіїв у 2023 році: нововведення, до яких доведеться звикати