Як говорити зі своїми дітьми про конфлікти та війни
Коли конфлікт або війна потрапляють у заголовки газет, це може викликати такі почуття, як страх, сум, гнів і занепокоєння, де б ви не жили. Діти завжди тягнуться до своїх батьків, щоб знайти відчуття безпеки та захищеності, тим більше під час кризи.
Пропонуємо кілька порад про те, як підійти до розмови з дитиною і надати їй підтримку та створити відчуття комфорту. Про це повідомляє Unicef.
1. З'ясуйте, що їм відомо і як вони почуваються
Виберіть час і місце, коли ви зможете торкнутися цієї теми природним чином, наприклад під час сімейної трапези, і ваша дитина, найімовірніше, почуватиметься комфортно і розмовлятиме розкуто. Намагайтеся уникати розмов на цю тему просто перед сном.
Хороша відправна точка - це запитати вашу дитину про те, що вона знає і як вона почувається. Деякі діти можуть мало знати про те, що відбувається, і не виявляти інтерес до розмови на цю тему, проте інші діти можуть переживати мовчки. Дискусію з молодшими дітьми можна спробувати почати з малювання, розповідей та інших заходів.
Діти можуть дізнаватися новини різними способами, тому важливо перевірити, що вони бачать і чують. Це дає можливість заспокоїти дітей і потенційно виправити будь-яку неточну інформацію, яку вони можуть отримати в інтернеті, по телевізору, у школі або дізнатися від друзів.
Постійний потік зображень і заголовків, що викликають занепокоєння, може створити відчуття того, що криза оточує нас з усіх боків. Діти молодшого віку часом нездатні проводити відмінності між зображеннями на екрані та навколишньою реальністю і можуть вважати, що перебувають у безпосередній небезпеці, навіть якщо конфлікт далеко. Діти старшого віку можуть переглядати тривожні матеріали в соціальних мережах і побоюватися загострення подій, що відбуваються.
Важливо не применшувати й не ігнорувати їхні побоювання. Якщо вони ставлять запитання, яке може здатися вам екстремальним, наприклад: "Ми всі помремо?", запевніть їх, що цього не станеться, але при цьому спробуйте з'ясувати, що вони почули і чому їх це турбує. Якщо ви здатні зрозуміти джерело занепокоєння, ви, найімовірніше, зможете заспокоїти дітей.
Обов'язково з розумінням поставтеся до їхніх відчуттів і запевніть, що всі їхні почуття цілком природні. Покажіть, що ви прислухаєтеся до них, приділяючи їм усю свою увагу, і нагадайте, що вони будь-якої миті можуть поговорити з вами або іншим дорослим, якому вони довіряють.
2. Зберігайте спокій і поводьтеся відповідно до віку дітей
Діти мають право знати, що відбувається у світі, але дорослі також несуть відповідальність за те, щоб захистити дітей від душевного сум'яття. Ви знаєте свою дитину краще за всіх. Використовуйте мову, що відповідає її віку, стежте за її реакціями і проявляйте чутливість до її рівня тривожності.
Це нормально, якщо вам сумно або ви стривожені тим, що відбувається. Однак слід мати на увазі, що діти переймають свої емоційні реакції в дорослих, тому постарайтеся не перестаратися, ділячись будь-якими побоюваннями з дитиною. Говоріть спокійно і пам'ятайте про свою "мову тіла", наприклад про міміку.
Наскільки можливо, переконайте своїх дітей, що вони в безпеці від будь-якої загрози. Нагадайте їм, що багато людей в усьому світі наполегливо працюють, щоб зупинити конфлікт і знайти мир.
Пам'ятайте, що це нормально, коли у нас немає відповіді на кожне запитання. Ви можете сказати, що вам потрібно пошукати інформацію, а також можете використовувати таке запитання, як можливість знайти відповіді разом зі старшими дітьми. Використовуйте веб-сайти авторитетних новинних агентств або міжнародних організацій, таких як ЮНІСЕФ та ООН. Поясніть, що деяка інформація в інтернеті не є достовірною, і підкресліть важливість пошуку надійних джерел.
3. Станьте джерелом співчуття, а не осуду
Конфлікт часто може призвести до забобонів і дискримінації, чи то щодо народу, чи то щодо країни. Розмовляючи зі своїми дітьми, уникайте таких ярликів, як "погані люди" або "зло", а натомість використовуйте таку ситуацію як можливість заохочувати співчуття, наприклад, до родин, які вимушені залишати свої домівки.
Навіть якщо конфлікт відбувається в якійсь далекій країні, він може розпалювати дискримінацію на вашому порозі. Переконайтеся, що ваші діти не зазнають знущань або не беруть участі в них. Якщо їх обзивають або знущаються з них у школі, запропонуйте дітям розповісти про це вам або дорослій людині, яка користується їхньою довірою.
Нагадайте своїм дітям, що кожен заслуговує на те, щоб перебувати в безпеці і в школі, і в громадському місці. Знущання і дискримінація завжди неприпустимі, і кожен із нас має зробити свій внесок у поширення доброти і взаємної підтримки.
4. Зосередьте увагу на помічниках
Дітям важливо знати, що люди допомагають одне одному, роблячи мужні та добрі вчинки. Знайдіть позитивні історії, як-от приклади людей, які першими відреагували на конфлікт, щоб надати допомогу іншим людям, або молодих людей, які виступають із закликом до миру.
Подивіться, чи хоче ваша дитина брати участь у будь-яких позитивних діях. Можливо, діти могли б намалювати плакат або написати вірш про мир, або, можливо, ви могли б узяти участь у місцевому зборі коштів або приєднатися до петиції. Відчуття від скоєних дій, хоч би якими малими вони були, часто можуть принести велику розраду.
5. Завершайте разговоры с осторожностью
Когда вы заканчиваете свой разговор, важно убедиться, что вы не оставляете своего ребенка в состоянии душевного смятения. Попробуйте оценить уровень тревожности ребенка, наблюдая за его мимикой и жестами, тоном и голосом, а также за дыханием.
Напомните детям, что вы заботитесь о них и что вы всегда готовы их слушать и поддерживать, когда они испытывают тревогу.
6. Продовжуйте стежити за дитиною
У міру подальшого надходження новин про конфлікт вам слід продовжувати спостерігати за своєю дитиною, щоб відстежувати її стан. Як вона почувається? Чи з'явилися в неї якісь нові запитання або теми, про які вона хотіла б поговорити з вами?
Якщо ваша дитина перебуває в стані занепокоєння або тривоги з приводу того, що відбувається, слідкуйте за будь-якими змінами в її поведінці або самопочутті, наприклад, такими, як болі в животі, головні болі, нічні жахіття або безсоння.
Діти демонструють найрізноманітніші реакції на несприятливі події, і деякі ознаки душевного сум'яття можуть бути не настільки очевидними. Молодші діти можуть прагнути до тіснішого фізичного контакту, ніж зазвичай, тоді як підлітки можуть виявляти ознаки сильного засмучення або гніву. Багато з цих реакцій тривають лише короткий час і являють собою нормальні реакції на стресові події. Якщо ці реакції тривають протягом тривалого періоду часу, вашій дитині може знадобитися спеціалізована допомога.
Ви можете допомогти дітям зменшити стрес, виконуючи такі дії, як спільна вправа "дихання животом":
- зробіть 5 глибоких вдихів, витрачаючи 5 секунд на вдих і 5 секунд на видих, роблячи вдих носом і видих ротом;
- поясніть вашій дитині, що, коли вона вдихає, вона м'яко "надуває" свій животик, наче повітряну кульку, а коли видихає, то повітря знову повільно виходить із повітряної кульки.
Будьте готові поговорити зі своєю дитиною в будь-який момент, коли вона підніме цю тему. Якщо це станеться прямо перед сном, то закінчіть чимось позитивним, наприклад, прочитайте улюблену казку, щоб допомогти дитині швидко заснути.
7. Обмежте потік новин
Пам'ятайте про те, наскільки ваші діти схильні до впливу новин, у той час коли такі новини переповнені тривожними заголовками і невтішними зображеннями. Подумайте про те, щоб відключати новини в присутності дітей молодшого віку. Зі старшими дітьми ви можете використовувати це як можливість обговорити, скільки часу вони витрачають на перегляд новин і яким джерелам новин вони довіряють. Також подумайте над тим, як ви говорите про конфлікт з іншими дорослими, якщо ваші діти можуть почути такі розмови.
У міру можливості постарайтеся створити позитивні відволікаючі фактори, такі як ігри або спільні прогулянки.
8. Подбайте про себе
Ви зможете краще допомогти своїм дітям, якщо ви самі сприймаєте новини належним чином. Діти здатні вловлювати вашу реакцію на новини, тому їм буде легше, коли ви спокійні та контролюєте ситуацію.
Якщо ви відчуваєте тривогу або занепокоєння, знайдіть час для себе і поспілкуйтеся з іншими членами сім'ї, друзями та людьми, які користуються вашою довірою. Пам'ятайте про те, як ви самі сприймаєте новини: спробуйте визначити ключові моменти протягом дня, щоб дізнаватися про події, що відбуваються, замість того, щоб постійно бути в мережі. Максимально можливою мірою знайдіть час для діяльності, яка допомагає вам розслабитися і відновити сили.