Постановка на військовий облік: чи зобов’язані ставати на нього школярі та що після цього змінюється
В Україні заклади освіти щороку мають передавати дані про здобувачів освіти-допризовників до ТЦК та СП. Це передбачено правилами військового обліку, затвердженими постановою Кабміну №1487. Чи стосується це учнів шкіл і коли юнаки повинні ставати на військовий облік, розповідає ZN.UA.
Чи можна не ставати на військовий облік
Відповідно до закону "Про військовий обов’язок і військову службу", щороку в Україні впродовж січня-березня триває процес приписки громадян до призовних дільниць. Підлягають приписці до призовних дільниць допризовники – юнаки, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Зокрема, це також стосується учнів шкіл.
Як йдеться у законі, приписка громадян чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.
Для цього в кожному районі та місті утворюються призовні дільниці, до них приписуються допризовники. Не стосується це лише тих громадян, які відбувають покарання за ґратами або яких примусово лікують у медичних закладах.
Усі інші після отримання оповіщення про явку на приписку мають з’явитися до призовної дільниці у зазначені терміни. Поважними причинами неприбуття можуть бути лише перешкоди стихійного характеру, тяжке захворювання, смерть або тяжка хвороба близького родича, підтверджені документально.
Якщо юнак не з’явиться і не пояснить відсутність, його можуть викликати до поліції та подати в розшук.
Як відбувається приписка та що змінюється у житті допризовників
На призовній дільниці допризовників чекає:
- заповнення даних облікової картки та особової справи;
- медичний огляд для визначення придатності чи непридатності до військової служби;
- отримання посвідчення про приписку до призовної дільниці (приписне).
Після постановки на облік у юнаків з'являється низка нових зобов'язань:
- прибувати за викликом військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, проходження медогляду;
- прибувати для направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних;
- проходити медогляд і лікування згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або ВЛК;
- проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.