В Україні скасували декретну відпустку до пологів: Кабмін роз'яснив нові правила
В Україні скасували обов'язок йти в декрет до пологів. Це передбачено Наказом МОЗ про порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність, який набрав чинності ще у листопаді 2023 року. Детальну інформацію про зміни надали в Telegram-каналі Уряд online.
Відповідно до оновлених правил, жінки можуть самостійно вибирати, коли саме використовувати дні декретної відпустки, залежно від свого стану і бажання. Приміром, можна взяти 20 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 106 днів після.
Раніше декрет потрібно було обов'язково оформити з 30-го тижня вагітності, а вибрати дату було неможливо.
Стандартна тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами в Україні не змінилася і становить 126 днів. У разі ускладнених пологів або при народженні двох і більше дітей відпустка надається на 140 днів.
Щоб оформити декретну відпустку пізніше 30-го тижня вагітності, потрібно подати заяву із зазначенням зручної дати лікареві, який веде вагітність, та отримати лист непрацездатності. Продовження роботи буде з дозволу лікаря і не впливатиме ні на загальну тривалість декрету, ні на розмір декретних виплат.
У разі, якщо пологи стануться раніше, ніж зазначено у заяві, тоді буде сформовано медичний висновок про тимчасову непрацездатність з дати пологів.
Розмір декретних виплат
Якщо жінка працевлаштована, розмір декретних виплат компенсує 100% середньої заробітної плати, при цьому:
- максимальний розмір - 106500 грн на місяць;
- мінімальний розмір – 7100 грн на місяць.
Якщо жінка не працює і не перебуває на обліку в Центрі зайнятості, тоді розмір допомоги складає 25% від прожиткового мінімуму. Наразі ця сума становить 757 грн на місяць.