Підтримки від держави більше не буде: з 1 березня велика кількість ВПО втратить право на грошові виплати
В Україні з 1 березня різко скорочують кількість переселенців, які матимуть право на державну допомогу. Лише найуразливіші категорії населення, а також ВПО, які отримали цей статус нещодавно, отримуватимуть грошові виплати, пише Today.ua.
"Найвразливіші мають продовжити отримувати виплати, а ті, хто уже, до прикладу, адаптувалися, чи отримали житло, чи мають роботу високооплачувану… підходи мають бути більш справедливі", — прокоментувала ухвалені зміни Ірина Верещук, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
За словами Верещук, на даний час в Україні статус ВПО мають 4,9 млн громадян, з яких 2,5 млн отримують щомісячну державну допомогу. На ці виплати з бюджету за 2023 рік було виділено 72 млрд грн, що є велетенськими видатками в масштабах держави.
У 2024 році завдяки скороченню кількості отримувачів виплат сума видатків має скоротитися на 15 млрд. Необхідність прийняття таких непопулярних заходів пов'язана із затягуванням війни, а також тиском на українську владу західних партнерів.
Хто втратить право на "переселенські" виплати
З 1 березня право на державну допомогу втратили так категорії ВПО:
- пенсіонери, які отримують пенсію понад 9444 гривні;
- переселенці, середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї яких перевищує 9444 гривні;
- сім'ї, які мають власне житло або автомобіль, іноземну валюту, великий депозит у банку (понад 100 тис. гривень) на неокупованій території та не в зоні бойових дій.
Кому продовжать виплачувати допомогу
Виплати будуть продовжені таким категоріям ВПО:
- пенсіонерам, розмір пенсії яких менший за 9 444 грн;
- людям з інвалідністю I чи II групи, дітям з інвалідністю до 18 років та тяжкохворим дітям;
- дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування до 23-річного віку, а також батькам-вихователям та прийомним батькам.
Для цих категорій грошова допомога буде подовжена автоматично ще на 6 місяців.
Крім того, деяким категоріям ВПО для отримання допомоги від держави потрібно заново подавати заявку. Це необхідно зробити:
- дітям, які прибули в нову громаду без супроводу законного представника;
- вагітним жінкам після 30-го тижня вагітності;
- особам, які втратили працездатність та не мають права на пенсію чи соцдопомогу, якщо сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн;
- працездатним особам, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;
- родинам, де виховується троє і більше дітей до 18 років, якщо всі діти живуть в сім’ї, а родина проживає на території, де ведуться чи можливі бойові дії;
- родинам з умовно безпечних регіонів України, якщо в їхніх населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитсадка, а навчання в школі відбувається онлайн або в змішаному форматі.
Після подання заяви виплати таким категоріям здійснюватимуть протягом 6 місяців.