• Головна
  • Як українцям створити фінансову подушку в умовах війни: поради економістів
13:09, 4 травня
Надійне джерело

Як українцям створити фінансову подушку в умовах війни: поради економістів

Як українцям створити фінансову подушку в умовах війни: поради економістів

Як показують дослідження, лише чверть українців мають "подушку безпеки" на випадок форс-мажору на два та більше місяців. Більшість громадян не мають жодних заощаджень і в кризовій ситуації не можуть забезпечити себе необхідними коштами навіть на пару місяців.

Якою має бути фінансова подушка під час війни, розповіли економісти, пише "Фокус".

Що таке фінансова подушка

За словами експертів, подушка безпеки — недоторкана сума на випадок втрати роботи, непередбачуваних великих витрат тощо, яка дозволяє залишитися "на плаву" у разі форс-мажору. Це поняття слід роз'єднати від заощаджень – грошової суми, яка відкладається для речей за рамками необхідного: великі покупки, зміна якості життя тощо.

Фінансова подушка – це лише частина заощаджень, яка необхідна для екстреного заміщення фінансування у разі втрати основного джерела доходу або у разі форс-мажорних витрат. Мета заощаджень може бути будь-якою, тому можливі варіації планування: від коротких та середніх (побутова техніка, машина, дача) до довгострокових (квартира, будинок, яхта тощо), - пояснила засновниця компанії SpiceProp Наталія Бойко.

Коли витрачати фінансову подушку

Подушку безпеки не слід витрачати на те, що не є життєво важливим (новий гаджет, подорож, гучне святкування дня народження). Ці кошти відкладені на випадок гострої необхідності, коли є серйозна причина, що загрожує нормальному існуванню. Наприклад:

  • у разі втрати джерела доходу – під час пошуку нової роботи;
  • необхідність дорогого лікування;
  • якщо зламалася техніка, яка є життєво необхідною (наприклад, необхідна для отримання доходів);
  • у разі розлучення.

Яким має бути розмір фінансової подушки

За словами Наталії Бойко, подушка безпеки може коливатися від 3 до 12 місячних сімейних бюджетів. При цьому в загальному випадку робити її більше, ніж на пів року, немає сенсу.

Якщо, наприклад, в родині витрати на оплату рахунків, навчання, ліків, продуктів та необхідного одягу й інших речей складають близько 40 тисяч гривень, тоді оптимальний розмір фінансової подушки має складати 240 тисяч гривень.

Під час війни, коли рівень передбачуваності мінімальний, подушка безпеки в Україні має бути максимальною — не менше 6 місячних бюджетів сім'ї. Після війни подушку можна скорочувати до 3 місяців. Решту краще спрямувати в заощадження у вигляді вкладів, інвестицій в акції, облігації та інші прибуткові активи.

Як зберігати фінансову подушку

Щодо того, як зберігати фінансову подушку, експерти радять розподілити її на три рівні частини:

  • третину - зберігати у гривневій готівці;
  • третину — в іноземній готівковій валюті (долар чи євро);
  • третину — на банківському 3-місячному депозиті.

Так вдасться зберегти швидку доступність до коштів, захиститися від ризику ослаблення гривні та отримувати невеликий пасивний дохід до останнього моменту, - зазначають економісти.

У разі настання форс-мажору першою варто витрачати гривневу готівку, далі, якщо фінансові проблеми поглибляться, - валютну частину готівки. В останню чергу слід витрачати банківські вклади.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#фінансова подушка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...