Гіпоглікемія: природа симптому та перша допомога
Гіпоглікемія часто помилково сприймається як самостійне захворювання, однак насправді це симптом, який сигналізує про зниження рівня глюкози в крові. Коли показник глюкози різко знижується, людина починає відчувати негативні симптоми, які можуть бути спричинені різними захворюваннями. Що таке гіпоглікемія та яку допомогу потребує людина з цим симптомом?
Що таке гіпоглікемія
Найчастіше гіпоглікемія стає симптомом цукрового діабету, причому вона може зустрічатися на будь-якій його стадії в разі загострення або хронічного характеру. Гіпоглікемія – це стан, який характеризується низьким рівнем глюкози. Це не самостійне захворювання, а симптом, який свідчить про недостатній рівень цукру в крові. Глюкоза є основним джерелом енергії для людини, тому її дисбаланс призводить до погіршення повсякденного життя. Виділяється 3 стадії гіпоглікемії:
- Легка. Викликає характерні симптоми, проте все ще дозволяє особі самостійно впоратися з цим станом.
- Середня. Має більш виражені симптоми: на цьому етапі вже відчувається значний дискомфорт, і без вжиття необхідних термінових заходів стан може погіршуватися.
- Важка, яка може перерости в кому. Є надзвичайно серйозним медичним станом, при якому рівень глюкози в крові різко падає до критично низьких показників, що призводить до значного порушення мозкової функції і у багатьох випадках загрожує життю.
Важливо вчасно контролювати стан, щоб запобігти важких негативних наслідків цього симптому.
Симптоми гіпоглікемії
На різних стадіях симптоми гіпоглікемії можуть виражатися по-різному, проте зазвичай мають характер, що поглиблюється. Симптоми гіпоглікемії на різних стадіях включать:
- При легкій стадії відчувається тремтіння, підвищена пітливість, відчуття голоду, тривожність, запаморочення, головний біль.
- При середній стадії хворий відчуває значну знижену здатність зосереджувати увагу, нездатність до виконання повсякденних дій, проявляються мовні проблеми, сильне відчуття слабкості або втоми, запаморочення, блідість.
- При важкій стадії людина може втратити свідомість, координацію, відбувається значне зниження температури тіла, нерегулярне дихання.
При наявності гіпоглікемії варто регулярно перевіряти стан свого здоров’я та контролювати розвиток цього симптому, щоб він не переріс у важку стадію.
Перша допомога при гіпоглікемії
При важкій стадії в першу чергу треба викликати швидку медичну допомогу, проте поки вона їде, ви можете допомогти наступним чином:
- Дати хворому солодощі: це може бути цукерка, декілька кубиків цукру, мед, солодкий напій тощо.
- Нагодувати їжею, в якій міститься велика кількість вуглеводів, що допоможе швидко підвищити рівень цукру в крові.
- В якості напою можна використати фруктові альтернативи: вони також містять глюкозу. Солодкі види фруктів підійдуть найкраще: банани, солодкі яблука, груша, дині тощо.
При важкому стані гіпоглікемії особа може навіть не реагувати на звернення та повністю перебувати у стані коми. Важливо до приїзду медичної допомоги покласти людину на бік, щоб запобігти заковтуванню або закриттю дихальних шляхів в разі важкого стану.
Попередження важкого стану
Для людей з діабетом та іншими захворюваннями, які викликають пониження рівня глюкози в крові, важливо регулярно проводити моніторинг цукру в медичних лабораторіях. Частота перевірки може доходити до декількох разів на день в залежності від стадії захворювання, що викликало гіпоглікемію та рекомендацій лікаря. Загальною рекомендацією може бути перевірка рівня глюкози в крові не рідше, ніж 3-4 рази на день для осіб з діабетом першого типу.