Можуть використовувати ваші камеру й мікрофон: кіберполіція розповіла, як не стати жертвою кіберзлочинців
У сучасному світі технології стали невід'ємною частиною нашого життя. Смартфони та ноутбуки завжди поруч, але чи завжди ми знаємо, що вони нас "підслуховують" і "спостерігають"? Останнім часом багато хто помічав, що варто лише обговорити з кимось нову гру або взуття, як відповідна реклама вже з'являється на екрані. Ці можливості гаджетів можуть використовувати і зловмисники.
Як зловмисники використовують камери та мікрофони
За даними науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, існує багато способів злому веб-камер на комп'ютерах з Windows будь-якої версії. Найчастіше це відбувається через встановлення шкідливого програмного забезпечення, яке користувачі завантажують з Інтернету або отримують разом з іншими програмами.
Шкідливе програмне забезпечення може красти та передавати коди доступу до програм віддаленого контролю. Деякі сайти, що пропонують сервіси спілкування з використанням камери, запитують доступ до камери та мікрофона через браузер. Особливість таких сайтів у тому, що вони можуть використовувати спеціальні скрипти, які відкривають додаткове вікно в фоновому режимі. Коли користувач закриває основну сторінку, мікрофон залишається увімкненим.
Браузери можуть зберігати дозволи на використання камери та мікрофона, тому під час наступного відвідування сайту зловмисники можуть бачити та чути користувача без попередження.
Небезпека для смартфонів
Гаджети на ОС Android найбільш вразливі до негласного зняття даних з камери та мікрофона. Багато додатків на Play Market вимагають доступ до цих функцій, і навіть маловідомі сервіси часто просять надати доступ без видимої причини. Це створює додаткові ризики для користувачів.
Навіть власники смартфонів Apple не застраховані від шпигунської діяльності. Незважаючи на високий рівень захисту, додатки на iOS також можуть запитувати доступ до камери та мікрофона.
Як захистити себе від зловмисників
Фахівці у сфері кібербезпеки підготували кілька порад, які допоможуть уникнути небажаного стеження:
- не завантажуйте з ненадійних ресурсів і не встановлюйте неперевірене програмне забезпечення, особливо це стосується утиліт для безкоштовного завантаження, перегляду та видалення файлів.
- уважно ставтеся до підозрілих листів, не переходьте за посиланнями, вказаними в них.
- вчасно оновлюйте антивірусне програмне забезпечення.
- регулярно проводьте повне сканування комп'ютера антивірусом.
- звертайте увагу на роботу камери ноутбука: якщо камера вмикається не тільки під час відеодзвінків, негайно від’єднайте пристрій від Інтернету й перевірте налаштування камери.
- частіше перевіряйте дозволи доступу до камери і мікрофона для різних сайтів: у браузері Google Chrome це можна зробити на сторінці налаштувань.
- під час важливих переговорів відкладіть смартфон і планшет якомога далі.
- на Android-пристроях зайдіть в розділ додатків і перевірте дозволи: у функціях "Запис звуку" і "Камера" можна вибрати опцію "Заборонити" або "Завжди запитувати".