Повернення українських чоловіків з-за кордону: Зеленський розповів, як має відбуватися процедура
Президент Володимир Зеленський, в рамках пресконференції, висловив свою позицію щодо повернення українських громадян, особливо чоловіків призовного віку з-за кордону, наголосивши на важливості добровільності такого рішення та пояснивши, чому примус у цьому процесі не є прийнятним інструментом.
Контекст та проблематика
З початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України в лютому 2022 року, мільйони українців були змушені залишити свої домівки, шукаючи безпечнішого місця за кордоном. За даними офіційних джерел, на сьогоднішній день понад 7,5 мільйона українських громадян знаходяться за межами країни. Серед них – значна кількість чоловіків. Українська влада, стикаючись з викликами, які ставить перед війна, прагне забезпечити повернення військовозобов'язаних осіб на Батьківщину для участі в обороні країни.
Позиція Володимира Зеленського
Президент Зеленський підкреслив, що Україна не буде застосовувати примусових заходів для повернення громадян, адже такий підхід може лише поглибити негативне ставлення до держави та порушити права громадян. Зеленський заявив:
Звичайно, я тільки за, якщо українці приїдуть. Але без примусу... Я дуже хотів би, щоб усі українці були тут за умови їх рішення.
Міжнародний контекст: роль країн-партнерів
Президент також зазначив, що питання повернення українців нерідко обговорюється на міжнародних зустрічах з партнерами. Проте, країнам невигідно офіційно заявляти про те, що вони сприяють поверненню українських чоловіків, адже підтримка українських біженців є вкрай витратною.
Зокрема, ситуація ускладнюється й тим, що деякі країни можуть сприймати такий крок як порушення прав біженців, що, в свою чергу, може вплинути на їхні відносини з Україною.
Дії сусідніх країн
Окремо варто згадати заяви деяких лідерів сусідніх держав. Зокрема, прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан повідомив, що Україна має бажання повернути своїх чоловіків з усіх країн, де вони наразі перебувають. Це підтверджує і заява посла України в Молдові Марка Шевченка, який наголосив на тому, що Київ веде переговори з Кишиневом щодо можливого повернення військовозобов'язаних громадян, які уникнули мобілізації, на Батьківщину.