У Землі на деякий час з’явиться ще один "Місяць": що відомо про незвичайне явище
Земля має один природний супутник – Місяць. Він є найбільшим у відносних розмірах серед супутників планет Сонячної системи щодо планети, яку він супроводжує. Однак іноді Земля тимчасово отримує інших супутників, так званих "мінімісяців", які на короткий час захоплюються гравітацією нашої планети. Одним із таких стане астероїд 2024 PT5.
Новий мінімісяць: астероїд 2024 PT5
За даними астрономів, астероїд 2024 PT5 є невеликим об'єктом, приблизно 10 метрів у діаметрі. Цей небесний камінь був відкритий у серпні 2024 року завдяки системі ATLAS, що спеціалізується на виявленні потенційно небезпечних для Землі об'єктів. Учені обчислили, що 2024 PT5 увійде в орбіту нашої планети 29 вересня 2024 року і залишатиметься її супутником протягом 56,6 днів.
Під час свого короткого перебування в ролі супутника Землі, 2024 PT5 здійснить один повний оберт навколо планети, а потім покине її гравітаційне поле, щоб продовжити свій шлях навколо Сонця. Прощання з мінімісяцем очікується 9 січня 2025 року, коли астероїд пролетить на відстані 1,8 мільйона кілометрів від Землі. За прогнозами, він повернеться в наші околиці в 2055 році, але тоді він пролетить значно далі – на відстані 5,2 мільйона кілометрів.
Яким чином був виявлений астероїд?
Виявлення 2024 PT5 стало можливим завдяки роботизованій системі раннього сповіщення ATLAS, створеній для виявлення невеликих небесних тіл за кілька тижнів або днів до їхнього потенційного зіткнення із Землею. ATLAS була розроблена Інститутом астрономії Гавайського університету і зараз працює на чотирьох телескопах, розташованих на Гаваях, у Південній Африці та Чилі.
Астероїд помітили 7 серпня 2024 року, всього за день до його найближчого прольоту повз Землю на відстані 567 тисяч кілометрів (це приблизно в півтора рази більше, ніж середня відстань від Землі до Місяця). Після виявлення астероїда астрономи з Мадридського університету Комплутенсе розрахували його орбіту, використовуючи дані з бази NASA про малі небесні тіла.
Чи були мінімісяці в історії Землі?
Мінімісяці – не нове явище для нашої планети. Хоча в порівнянні з газовими гігантами, як-от Юпітер або Сатурн, Земля має лише один постійний природний супутник, іноді її гравітація тимчасово захоплює невеликі астероїди або інші небесні тіла. Такі об'єкти обертаються навколо планети на короткий час і потім залишають її орбіту.
Наприклад, у 2020 році вчені виявили астероїд 2020 CD3, який перебував на орбіті Землі приблизно пів року. Цей об'єкт мав діаметр лише близько 2–3 метри і теж не залишився супутником надовго. Подібні мінісупутники можуть бути як астероїдами, так і космічним сміттям, що випадково потрапляє в гравітаційне поле планети.
Окрім 2024 PT5, зараз існує інший об’єкт, що перебуває в орбіті Землі і належить до категорії "квазісупутників". Це астероїд 469219 Камоалева, який постійно рухається на відносно стабільній орбіті поблизу Землі, однак він не є справжнім супутником, бо його рух відрізняється від класичної орбіти навколо планети.
Чи може астероїд 2024 PT5 стати конкурентом Місяцю?
Астероїд 2024 PT5 надто малий і короткочасний, щоб стати реальним "конкурентом" Місяцю. Місяць залишається найбільшим і найважливішим супутником Землі, який відіграє величезну роль у житті планети. Він стабілізує нахил осі Землі, впливає на припливи й відпливи океанів і навіть на кліматичні умови.
Навіть якщо 2024 PT5 перебуватиме на орбіті протягом двох місяців, він не матиме жодного впливу на Землю чи її екосистему. Крім того, через його малий розмір і велику відстань від планети, цей астероїд буде складно побачити неозброєним оком, а тому його існування залишиться майже непомітним для більшості людей.