МОЗ перевірить рішення про встановлення інвалідності для майже 1700 українських чиновників
Наприкінці жовтня 2024 року під час засідання РНБО під головуванням Президента України Володимира Зеленського обговорили проблему корупції та інших порушень, пов’язаних із встановленням інвалідності посадовим особам. Уряд відреагував на ситуацію, затвердивши план дій, спрямований на боротьбу з цими зловживаннями.
Як МОЗ планує розв'язати ситуацію
У рамках цього плану Міністерство охорони здоров’я створило міжвідомчу робочу групу, яка перевіряє обґрунтованість рішень медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). До складу групи увійшли представники низки ключових відомств, включаючи МОЗ, Мінсоцполітики, СБУ, ДБР, МВС, Нацполіцію, а також обласні та київські військові адміністрації.
Головне завдання цієї групи – ретельно оцінювати рішення МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовим особам. Якщо виявляються порушення, ініціюється перегляд рішень або передається інформація до правоохоронних органів для подальших дій. До роботи залучили також фахівців науково-дослідних інститутів у Дніпрі та Вінниці.
Кого перевірятимуть
Станом на кінець листопада вже сформували перелік із 1 695 посадовців, чиї справи підлягають експертизі. З них:
- 32% – працівники податкових органів,
- 26% – співробітники прокуратури,
- 17% – митники,
- 25% – працівники інших держустанов.
Кількість справ постійно зростає, адже правоохоронні органи надсилають нові дані.
Протягом найближчих двох місяців триватимуть перевірки. У разі необґрунтованих рішень МСЕК проводитимуть їх перегляди відповідно до чинних постанов уряду.
Задля оптимізації цього процесу на центральному рівні також запровадили зміни. Зокрема, функції Центральної МСЕК передали до науково-дослідного інституту в Дніпрі, на базі якого вже створили оновлену Центральну медико-соціальну експертну комісію МОЗ.
До того ж уряд затвердив законопроєкт, який передбачає ліквідацію МСЕК у нинішньому вигляді з 1 січня 2025 року. Натомість працюватимуть експертні команди з лікарів-практиків, які оцінюватимуть повсякденне функціонування людини. Це має зробити процес прозорішим і справедливішим.