Що таке Арт-терпія: як вона працює у Кам’янському
Ви можете ставитися до тих, хто розписує поля блокнотів хитромудрими візерунками, або до тих, хто не в змозі намалювати лінію рівно - це не має значення. Арт-терапія покликана не виховувати у вас художника, а допомогти впоратися з травмою чи зняти стрес.
Для непосвячених розповімо, що арт-терапія має мало спільного зі стандартним уроком малювання: вас не змусять вивчати нову техніку або писати з натури. Єдине, що поєднує арт-терапію та класи малювання – це інструменти. Фахівці запропонують вам використовувати папір, ручку, акварель, глину - все, що забажаєте, аби воно допомогло вам висловити свої думки та емоції.
Арт-терапія - це процес та використання мистецтва для вивчення та отримання додаткової інформації про себе, — каже арт-терапевт із 20-річним стажем Гретхен Міллер.
Цікавий факт: у недавньому опитуванні, проведеному Saatchi Art, 88% респондентів заявили, що вдадуться до «лікування мистецтвом» у рамках турботи про себе.
Вперше до мистецтва як форми терапії вдалися в психіатричних відділеннях і лікарнях у 40-х роках, часто ця методика використовувалася для пацієнтів, які не могли висловити свої думки усно. А ось про арт-терапію як про офіційну науку заговорили тільки в 1969 році, коли була заснована Американська асоціація арт-терапевтів (AATA).
Цей метод допомагає впоратися з почуттям тривоги стресом сумом депресією
Іноді обмін досвідом, думками та емоціями через мистецтво може бути менш травматичним або таким, що викликає занепокоєння, ніж розмова. Найчастіше пацієнти приходять на арт-терапію, щоб знайти спосіб висловити свої емоції, які їм важко одягнути у форму слів,- каже Міллер.
Крім того, що арт-терапія знімає симптоми занепокоєння, вона також допомагає підвищити рівень енергії, самооцінку, концентрацію. «Це безпечне середовище для вирішення проблем та експериментів. Вона розширює можливості клієнта, підвищує самосвідомість та розуміння того, через що він проходить», — запевняє Гретхен Міллер.
Арт-терапія може бути особливо корисною для тих, хто складно переживає розлучення, бореться з хронічним захворюванням або не може оговтатися після важкої втрати, тому що частина мозку, залучена до травматичного досвіду, також обробляє сенсорні сигнали, такі як запах, смак, зображення та звук.
Будучи сенсорним способом лікування, мистецтво може проникнути в цю частину мозку легше, ніж слова,- каже терапевт.
Арт-терапія може бути більш корисною, ніж розмовна терапія для людей з когнітивними проблемами, такими як деменція або хвороба Альцгеймера, які впливають на частину мозку, пов'язану з язиком.
Що потрібно робити на занятті з арт-терапії?
Найстрашніше - це прийти до фахівця вперше, але обіцяємо - на вас не чекає нічого екстраординарного. Перший сеанс відбувається в режимі знайомства: зазвичай ви відповідаєте на кілька запитань про себе, щоб допомогти арт-терапевту вибрати матеріали та директиви.
Існує неврологічна відповідь на те, які матеріали чи техніки варто використовувати. Так, рідкі матеріали відключають і заспокоюють розумовий процес та занепокоєння. На іншому кінці спектру лінії та візерунки, які ініціюють медитативний ритм. Це дозволяє людям відключити внутрішнього критика і рухатися у напрямку, який вони відчувають, замість того, щоб продумувати кожен рух, - Каже арт-терапевт з онкологічного центру Rogel Університету Мічигана Мелінда Халленбек-Костецькі.
Інший арт-терапевт, Гретхен Міллер, розповідає, що її сеанси розпочинаються з етапу, який вона називає емоційним рентгеном. Вона кладе перед клієнтом листок паперу з контуром людського тіла, а він повинен заповнити його квітами, символами, формами та об'єктами, які уявляють те, через що він проходить – від болю через хронічне захворювання до смутку про розлучення чи смерть.
Коли у вас є це візуальне сприйняття, воно може принести усвідомлення того, як ваше тіло та емоції взаємодіють і що ви відчуваєте, - каже Міллер.
Спочатку пацієнти можуть нервувати або надмірно критично ставитись до того, що вони створюють. Але арт-терапевти не судять, не аналізують та не інтерпретують твори пацієнта.
Головний міф про арт-терапевтів полягає в тому, що ми можемо подивитися на витвір мистецтва та дізнатися, що думає чи відчуває людина. Натомість ми допомагаємо клієнтам задуматися про досвід. Я дивлюся на малюнки або скульптури з цікавістю, можу ставити запитання, але я також даю простір, щоб людина могла сама визначити індивідуальний зміст своїх творів, - пояснює Халленбек-Костецьки.
За словами Міллер, у деяких людей мистецтво може відкрити щось, що може спричинити негативну реакцію або розладнати, але арт-терапевти знають, як убезпечити пацієнта від шкоди. Наприклад, якщо стан занадто важкий, вони можуть спрямувати людину до іншого фахівця з міркувань безпеки.
Чи допомагає арт-терапія?
Так, її переваги підкріплені великими дослідженнями. Деякі з них показали, що арт-терапія може допомогти:
людям, які страждають від інсультів; дітям із розладами аутистичного спектру; людям із серйозними захворюваннями (такими як рак, серцева недостатність, ожиріння та ВІЛ/СНІД); літнім людям з депресією та деменцією; людям, які борються зі стресом, тривогою та виснаженням.
Якщо ви хочете використовувати мистецтво в терапевтичних цілях вдома, Міллер рекомендує спонтанне малювання в альбомі, яке допоможе висловити за допомогою кольору, ліній або форм те, що ви відчуваєте зараз. Халленбек-Костецки додає, що будь-яка творча діяльність може бути терапевтичною - чи то прослуховування музики, гра на інструменті, розмальовка, ліплення. Але якщо ви все ще відчуваєте, що не можете самостійно впоратися зі своїми почуттями, зверніться по допомогу до експерта.
Іновації Кам’янського
У м. Кам’янське проєкт “Арт-терапія – лікуємо мистецтвом” тривав протягом п’яти місяців з травня поточного року. В різних частинах міста на чотирьох локаціях спеціально облаштованих локаціях під керівництвом викладачів мистецьких шкіл і закладів культури міста всі охочі незалежно від свого віку мали можливість долучаються до мистецтва – вчились малювати, танцювати, співати, вишивати, опановували гру на музичних інструментах, займались йогою і танцями, брали участь у творчих майстер-класах.
Цей іноваційний проєкт поступово став популярним серед мешканців, адже надав їм можливість здобути нові навички та знання, просто відпочити та відволіктися від турбот сьогодення, знайти нових друзів, а дитям ще й визначитися з творчими вподобаннями та записатися на заняття в обраний мистецький заклад.
І ось цьогорічний проєкт «Арт-терапія – лікуємо мистецтвом» добіг свого логічного кінця. 17 жовтня у приміщенні кіноконцертного залу “Мир”, зібралися ті, хто прийняв у його реалізації саму активну участь – викладачі й учні мистецьких шкіл міста та керівники закладів культури міста.
Саме вони зробили все можливе, доклали максимум зусиль не шкодуючи свого власного часу, щоб цей проєкт виявився дійсно ефективним і виконав свою головну свою задачу – психологічно підтримати людей у складних умовах сьогодення. Кожний мистецький заклад міста продемонстрував у створенні та реалізації цього проєкту свою винахідливість, творчість, працелюбність і професіоналізм.
На заході також були присутні почесні гості: міський голова Кам’янського Андрій Леонідович Білоусов, голова Кам’янської районної ради Максим Чехута, депутати міської ради.
На початку заходу всі присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих на війні воїнів, які віддали своє життя захищаючи Україну та рідні домівки.
Під час цього заходу згадувались найяскравіші моменти проєкту “Арт-терапія – лікуємо мистецтвом”: зокрема на великому екрані демонструвались відеосюжети від мистецьких закладів міста про роботу їх локацій, а ще на сцену винесли унікальний рушник-оберіг, вишитий учасниками проєкту під керівництвом відомого народного майстра Костянтина Діденко.
Звісно, що це свято не обійшлося без слів подяки і прдарунків. Всіх учасників заходу привітав Кам’янський міський голова Андрій Білоусов, подякувавши їм за плідну працю в реалізації проєкту «Арт-терапія – лікуємо мистецтвом», зазначивши, що всього до нього долучилося лучилося близько 10 тисяч мешканців міста та його гостей.
Також міський голова Кам’янського за значний внесок у популяризацію культури та активну участь у творчому проекті вручив керівництву та викладачам мистецьких шкіл подяки, подарунки та сертифікати на покращення матеріальної бази закладів.
Вже у квітні 2025 року проєкт “Арт-терапія – лікуємо мистецтвом” знову зустрічатиме мешканців Кам’янського на різних локаціях міста, даруючи нові можливості для творчості та емоційного відновлення, – пообіцяв у своїй промові Андрій Леонідович Білоусов.
Особливо щемливим моментом заходу стала передача представникам інженерно-саперної роти військової частини А1215 речей портативного модуля живлення від сонячної батареї, компактного переносного вибухового пристрою та комплекту захисної амуніції. Культурна спільнота міста вже давно надає допомогу і підтримку цій частині, забезпечуючи її бійців спорядженням, необхідним для виконання бойових задач.
Завершився захід концертом, у якому перед присутніми з музикальними та танцювальними номерами виступили вихованці музичного коледжу та мистецьких шкіл міста.