Усю територію поділять на декілька зон: у 2025 році підхід до відключень електроенергії в Україні може кардинально змінитися
Україну чекають зміни у системі відключення електроенергії. Уже з січня 2025 року в Міненерго планують впровадити новий порядок стабілізаційних графіків, поділивши країну на зони, щоб зробити процес відключень більш прозорим і справедливим для всіх громадян. Про ці плани порталу "РБК" розповіли джерела з енергетичної галузі.
Ситуація в електроенергетиці
З перебоями в енергопостачанні Україна стикається вже не перший рік. Здавалося б, графіки мали б бути рівномірними, але реальність інша. Одні люди проводять без світла кілька годин на день, тоді як інші страждають від набагато триваліших відключень. Така ситуація викликає чимало запитань і, чесно кажучи, справедливого обурення.
Зниження температури повітря в Україні вдарило по енергосистемі: потреба в електроенергії зросла, а її виробництво навпаки зменшилося. Зокрема, через обстріли інфраструктури постраждали атомні станції.
Наразі з дев'яти реакторів працює лише вісім. Утім, є обережні сподівання, що його запустять найближчими днями. Але, чесно кажучи, ризики нових пошкоджень дуже високі.
Як будуть змінювати графіки
Зараз система виглядає, м'яко кажучи, хаотично. Регіони отримують команди від "Укренерго" на відключення певної кількості споживачів і самі вирішують, як це зробити. Через це в одних областях світло вимикають на три-чотири години, а в інших — лише на дві. Причому частота теж різна.
Новий підхід має зробити графіки більш передбачуваними. Міненерго хоче розробити єдині правила для кожної зони. Наприклад, якщо у вас в графіку написано “без світла 2 години”, то це має бути однаково для всіх, незалежно від області.
Наприклад, до однієї зони може увійти Одеська, Черкаська, Львівська та ще кілька областей, відібраних у шаховому порядку – щоб не створювати великих суцільних територій із одночасною відсутністю світла.
Однак бувають випадки, коли запровадження однієї черги для всіх регіонів недостатньо, а двох – багато. Для таких ситуацій пропонують запровадити дві підчерги та відключати, грубо кажучи, не по одній, а по півтори черги залежно від ситуації.
Для пересічного українця це може виглядати як крок до більшої справедливості. Більше не буде ситуацій, коли в сусідньому районі світло вимикають у два рази рідше. З іншого боку, це також означає, що під час великих навантажень відключення можуть стати частішими.
Якщо коротко, нова система — це спроба навести лад у хаосі. Вона точно не усуне всі проблеми, але допоможе розподілити труднощі більш рівномірно.