Державний борг України: цифри, які лякають
На кінець 2024 року державний борг України скочив майже до 7 трильйонів гривень. Так, саме трильйонів! Це шалені 92% від ВВП країни. Погодьтеся, виглядає страшнувато. Але, якщо розібратися, є свої причини й пояснення.
Більшість цієї суми — це прямий борг держави. Ну, тобто той, який безпосередньо взяла країна. А ось гарантовані державою борги займають лише 4%. Здається, небагато. Але в абсолютних цифрах це все одно величезна сума. Для порівняння: у 2023 році було "лише" 5,5 трлн грн боргу, тобто 84% ВВП.
Що сталося у 2024-му? По-перше, країні довелося брати чималі позики — війна, як би банально це не звучало, вимагає ресурсів. По-друге, курс гривні — він, здається, впав ще нижче. Через це зовнішні борги, які рахуються в доларах, стали дорожчими для нас у перерахунку на гривню.
Як було раніше, до війни
Пам'ятаєте, якою була ситуація ще кілька років тому? У 2021-му держборг складав лише 2,67 трильйона гривень. Це було десь 49% від ВВП. Уявіть собі, ми тоді ще сподівалися на стабільність. А тепер все по-іншому.
Домовилися з кредиторами: добре це чи погано
У серпні 2024 року уряд України домовився з іноземними кредиторами про реструктуризацію боргу. Що це означає? Те, що 25% основної суми списали. Це 5,85 мільярда доларів — велика сума, але й борги залишилися значними. Крім того, ще 12% (2,8 млрд. доларів) можуть бути списані, якщо економіка України у 2028 році покаже хороші результати. Інакше ці гроші залишаться нашими зобов’язаннями.
Цікаві фінансові зрушення на фоні виборів у США
До речі, цікава деталь: у листопаді, коли Дональд Трамп знову переміг на виборах у США, ринки раптом активізувалися. Наші єврооблігації подорожчали на 12%. Інвестори, напевно, вирішили, що це знак на можливе завершення війни та стабілізацію ситуації. Хто знає, можливо, так і буде. Але поки що це тільки очікування.
Чесно кажучи, запитань більше, ніж відповідей. Борги ростуть, курс гривні слабшає, а економіка поки що переживає не найкращі часи. Хочеться вірити, що в найближчі роки ситуація зміниться. Бо жити з такими боргами — це не життя, а суцільний фінансовий тягар.