![](https://s.5692.com.ua/section/logo/upload/pers/74/logo.png?20250205)
Зміни для українських біженців в Європі: що потрібно знати про нові правила та допомогу
![Зміни для українських біженців в Європі: що потрібно знати про нові... Зміни для українських біженців в Європі: що потрібно знати про нові правила та допомогу](/dist-assets/images/cap.jpg)
Останні місяці принесли чимало змін для українців, які через війну вимушені були покинути свою країну й шукати притулок у Європі. Уряди різних країн ЄС переглядають умови перебування, змінюють правила допомоги та додають нові вимоги.
Словаччина
У Словаччині з 1 березня 2025 року вступають у дію значні обмеження щодо перебування українців у державних центрах тимчасового прихистку. Раніше це було 120 днів, а тепер термін зменшено вдвічі — до 60 днів. Цей термін прив’язали до виплати державних житлових субсидій. Та попри такі жорсткі кроки, є добрі новини для тих, хто належить до соціально вразливих груп:
- родини з дітьми,
- люди похилого віку,
- особи з інвалідністю.
Австрія
Австрія переглядає підхід до виплат базової допомоги. Якщо ви володієте автомобілем, вас можуть позбавити права на отримання цієї допомоги. Якщо людина може дозволити собі обслуговувати машину, то, значить, їй державна підтримка не потрібна.
Швейцарія
А ось у Швейцарії новини більш оптимістичні. Ця країна вирішила не ускладнювати життя українцям, а навпаки — спростити. Уже до лютого 2025 року в країні планують перейти до так званої «повідомчої системи» працевлаштування. Що це означає? Якщо раніше вам потрібно було отримати цілу низку дозволів, щоб влаштуватися на роботу, тепер все простіше. Достатньо буде просто повідомити владу про ваш намір працювати. Звучить як полегшення, еге ж?
Плюс до цього, біженцям дозволять змінювати місце проживання в межах країни після працевлаштування.
Але є й умовний «гак». Уряд звертає увагу, що інтеграція — справа двох сторін. Тому українців заохочують активно вивчати мову та знайомитися з місцевими традиціями й соціальними нормами. Без цього розраховувати на повну підтримку буде важко.
Важлива новина про тимчасовий захист
Рішення Ради ЄС від червня 2024 року продовжити тимчасовий захист до 4 березня 2026 року стало важливим сигналом для багатьох. Це не просто формальність. Воно гарантує юридичну базу для перебування українців у країнах Союзу, а також доступ до послуг, як-от медицина чи освіта. До того ж, варто згадати, що уряд України спільно з німецькими партнерами хоче створити спеціальні ""Хаби єдності"". Це місця, які допомагають біженцям повернутися додому та знайти роботу.