![](https://s.5692.com.ua/section/logo/upload/pers/74/logo.png?20250207)
Порожні цехи замість дронів: чому простоює український ОПК
![Порожні цехи замість дронів: чому простоює український ОПК Порожні цехи замість дронів: чому простоює український ОПК](/dist-assets/images/cap.jpg)
Уявіть собі завод, який може штампувати тисячі дронів на день, але працює лише частково, бо немає замовлень. Так сталося і з українськими виробниками зброї у 2024 році. Вони могли б виготовити додаткові 1,7 мільйона одиниць дронів та засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), але... державні контракти не надійшли.
Недовантаження потужностей
За даними Технологічних сил України, проблема в тому, що закупівлі з боку держави не є безперебійними. А це — основа стабільного виробництва. Якби контракти укладалися планомірно, підприємства могли б щодня випускати до 4,7 тисяч одиниць техніки. В результаті за минулий рік було виготовлено трохи більше мільйона одиниць, що становить лише 37% від реальної виробничої спроможності.
Втрати не тільки для оборони, а й для економіки
Йдеться не лише про безпеку країни. За підрахунками, вартість продукції, яку можна було б виготовити, оцінюється майже у 2 мільярди доларів. Це потенційні валютні надходження, які могли б зміцнити економіку. До того ж, українські підприємства могли б укладати контракти із союзниками та отримувати прибутки, але через недозавантаження потужностей ці можливості просто зникають.
Реакція галузі та перспективи
Виконавча директорка ТСУ Катерина Михалко наголошує, що питання нарощення виробництва стоїть давно, і приватні компанії активно вкладають гроші у розширення виробничих ліній. Але без державних замовлень вони не можуть працювати на повну силу.
"Лічильник зброї, якої немає"
До речі, ТСУ навіть створили публічний інструмент під такою назвою, який дозволяє відстежувати нестачу зброї. Це черговий сигнал про те, що потенціал в Україні є, але потрібна системна робота, щоб він не залишався просто цифрами на папері.