• Головна
  • Середній клас України: скільки людей реально відповідають критеріям
14:00, Вчора

Середній клас України: скільки людей реально відповідають критеріям

Середній клас України: скільки людей реально відповідають критеріям

Поняття "середній клас" в Україні — це таке собі "розмите" поняття. Немає чітких критеріїв, хто до нього належить. Якось не однозначно: з одного боку — не бідний, з іншого — не багатий. Це така золота середина між двома крайнощами, де люди не рахують копійки, але й на розкішне життя їхніх коштів явно не вистачає.

Як визначають середній клас у світі

У США, наприклад, кажуть, що людина може вважатися середнім класом, якщо вона здатна дозволити собі не лише базові речі, як їжа чи житло, але й такі плюшки, як автомобіль, техніка, а то й власне житло. Ось це вже для них середній клас, якщо що. У Європі, здається, підхід схожий, тільки там люди, які не можуть купити, скажімо, побутову техніку, поїхати на відпочинок хоча б раз на рік і ще кілька елементарних речей, зазвичай вважаються людьми, які не потрапляють до середнього класу.

Хто вважається середнім класом в Україні

А от в Україні все якось складніше. Тут, наприклад, Інститут демографії визначає середній клас за тим, скільки в людині є доходу. Якщо він перевищує п'ять мінімумів на місяць, тобто 15 тисяч, то ось це вже можна вважати середнім класом. Хоча, погодьтеся, не така вже й велика сума для того, щоб відчувати себе "середнім" — не на вершині, але й не на самому дні.

Центр Разумкова у 2016 році проводив глибше дослідження і враховував не лише доходи, а й:

  • рівень освіти;
  • самооцінку матеріального стану;
  • стабільність соціального середовища;
  • відчуття спільності інтересів.

Тоді з'ясувалося, що лише 14,2% українців можна чітко віднести до середнього класу, а ще 34,8% перебували на його межі. Але з того часу ситуація змінилася кардинально, особливо після початку повномасштабної війни.

Наскільки великий середній клас в Україні зараз

Що цікаво, нещодавно депутат Андрій Ніколаєнко сказав, що орієнтовно 40% українців вважають себе середнім класом. Мовляв, люди наче й живуть нормально, але насправді, якщо заглянути в їхні доходи — ситуація трохи інша. Реально ж до середнього класу можна віднести максимум 7% громадян. Це, насправді, не так багато, коли подивитися правді в очі. Війна внесла свої корективи, і багато хто відчув це на собі.

Що ще варто знати

Тепер, якщо говорити про ринок праці, тут теж не все так просто. Зарплати стали набагато меншими для багатьох, та й робітничі професії залишаються найбільш затребуваними. Вони хоч і не захмарні, але для людей, які можуть похвалитися навичками і досвідом, є шанс на пристойний дохід. А от інші частини ринку працюють складніше, і не всім вистачає на навіть базові потреби.

Взагалі, розмови про середній клас завжди обурюють, адже хто і як визначає, хто до нього входить, — питання відкрите. Що ми точно знаємо: все змінюється, і не завжди в кращу сторону.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#середній #клас #належить
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...