Президентом «Фонду розвитку Кам’янського» став бізнесмен Олександр Іванов
Відомий у місті бізнесмен Олександр Іванов, діяльність якого раніше пов’язували з фармацевтичним бізнесом та децентралізацією опалення, став президентом громадської організації «Фонд розвитку Кам’янського». Це перша публічна посада Олександра Іванова, який досі тримався в тіні та подалі від пліток. Тож, для нас це гарна нагода дізнатися, чому бізнесмен наважився зайнятись публічною діяльністю та про те, чим займається «Фонд розвитку Кам'янського».
ДМК, місто та розвиток бізнесу
Офіційно «Фонд розвитку Кам’янського» (ФРК) презентували ще в липніминулого року, коли міська влада підписала з цією організацією меморандумпро співпрацю.
«Сьогодні ціла низка міжнародних фінансових організацій працює не змуніципалітетами, а безпосередньо з громадськими організаціями. Тому ярадий, що у Кам’янському створена така організація і сподіваюся, що цестане ще одним додатковим майданчиком, де активні мешканці містазможуть зустрічатися і ділитися ідеями, спрямованими на поліпшення якостіжиття кам’янчан», - сказав міський голова Андрій Білоусов під час події.
Та як стало відомо редакції після бесіди з Олександром Івановим,призначеним нещодавно президентом ФРК, створення такої громадськоїорганізації набагато ширша ідея, ніж чергова громадська ініціатива: «Зпропозицію створити організацію, яка б займалось розвиткомінфраструктурних проектів, до міського голови звернулось керівництвоДМК. Корпорація «Метінвест» вже має такий досвід співпраці між владою тагромадськістю в Маріуполі. Там аналогічний фонд успішно реалізував кількапроектів, найбільшим з яких став економічний форум в Маріуполі, на якомубув присутній президентУкраїни Володимир Зеленський, вітчизняні тазакордонні інвестори».
Не секрет, що наш ДМК, залишаючись найбільшим промисловим підприємством міста, так чи інакше грає ключову роль у розвитку Кам’янського. Зі створенням ГО «ФРК» є можливість перенести стосунки між владою та бізнесом на інший рівень – рівноправних та взаємовигідних стосунків. А залучення до цього процесу громадськості дозволяє і бізнесу, і владі покращити стосунки з місцевою громадою, тоді як активні мешканці міста отримають можливість реалізувати свої ініціативи. Саме за таким принципом працює «Фонд розвитку Маріуполя». На такий результат розраховують і ініціатори створення «Фонду розвитку Кам’янського».
Амбітні цілі
«Наша мета – зупинити виїзд мешканців міста до Дніпра, Києва абозакордон. Для цього потрібно розвивати інфраструктуру міста, робити йогокомфортним, створювати нові робочі місця, - пояснює цілі ФРК ОлександрІванов. – Колись стрижнем міста були великі промислові підприємствасоюзного масштабу. Але сьогодні ані місту, ані державі самостійно не підсилу відновити промисловість того рівня. Ми орієнтуємось на залученняневеликих інвесторів, підтримку дрібного та середнього бізнесу,громадських ініціатив».
За цим можна побачити реальну кризу, яка охопила маже усі промисловіміста.По-перше, втечу кваліфікованих кадрів. З цією проблемою стикаються і такі місцеві гіганти, як ДМК чи «ДніпроАзот», і невеликі підрядні організації.
Спробуйте в місті знайти зараз гарного зварювальника чивисококваліфікованого слюсаря! Сьогодні робочу силу вивозять закордонцілими партіями. Аби зупинити цей процес, потрібні не тільки робочі місця, аще й пристойні зарплати. Це означає, що треба створювати інноваційний бізнес,який би успішно інтегрувався у сучасну економіку.
По-друге, міста просто не мають таких коштів, аби компенсувати згортаннясоціальних та інфраструктурних проектів, які у часи СРСР утримувалиськоштом промислових підприємств. Цю проблему можна побачити наприкладі палацу культури «Металургів», який вже кілька років руйнується.
- Одна з наших перших ініціатив пов’язана з басейном «МіКомп». Ще у2017 році за ініціативи міського голови на базі цього басейну булостворено «Школу плавання» для школярів. З міського бюджету загаломвиділили 4,2 мільйона гривень, так що для учнів ці заняттябезкоштовні. Ми через «Фонд розвитку Кам’янського» знайшли ще 2,7мільйона гривень інвестицій, аби підтримати міську владу у цьомупроекті, - розповідає Олександр Іванов. - Тепер протягом навчальногороку школярі можуть відвідувати 20 занять та навчитись плавати.Загалом цією програмою – єдиною на всю країну, більше такого ніденемає - охоплено близько 7000 наших учнів. Це корисно для дітей, бовони живуть біля Дніпра, малих річок та озер, тож бажано навчити їхплавати. І це можливість підтримати та зберегти для міста унікальнийолімпійський басейн. Тому що утримувати цю махіну – не така простаі зовсім не прибуткова у наш час справа.
Звісно, дізнавшись про участь у роботі фонду представників«Метінвесту», ми задали актуальне для всіх мешканців міста питаннящодо викидів ДМК: чи не стане фонд прикриттям для комбінату, абивлада міста та громадськість закривали очі на проблему?
- Екологічних проектів у «Фонді розвитку Кам’янського» ми ще необговорювали, але можу гарантувати, що ніхто на цю проблему очізакривати не буде, - запевнив Іванов.
Нові можливості для бізнесу і громадськості
У «Фонді розвитку Кам’янського» Олександр Іванов займає посадупрезидента. За його словами, це функції представництва фонду, тоді як усімапоточними справами керує директор цієї громадської організації – ОльгаСіра. Найближчим часом новий офіс відкриється у центрі міста, на проспектіТараса Шевченка, 14, поряд з примішенням КП «МІС».
- Ми запрошуємо до співпраці всіх: бізнесменів і громадськість. Якщо убізнеса виникають якісь проблеми – ми готові розглянути ситуацію ідопомогти. Ми маємо досвід співпраці з місцевою владою, тож готовідопомогти і іншим бізнесменам, аби їм було легше створювати новіпідприємства у нашому місті.
Олександр Іванов розповів про деякі цікав проекти, над якими заразпрацюють. Наприклад – відновлення колишнього «Авторемзаводу»:
- Чи знаєте ви, що черкаські автобуси, які закупило місто, побудуваликолишні працівники нашого «Авторемзаводу»?Багато фахівців та керівників цього підприємства, після закриття нашого заводу, поїхали працювати в Черкаси, роблять чудові автобуси. Амогли б випускати такі автобуси і в Кам’янському, якби колишнівласники не збанкрутували.Зараз ми ведемо переговори, аби відновити виробництво на колишньому«Авторемзаводі». Можна почати з ремонту та гарантійногообслуговування автобусів, які випускають в Черкасах, потім робитичасткове чи повне збирання, виготовлення комплектуючих. В будь-якому вигляді відновлення «Авторемзаводу» - це створення новихробочих місць, податки до місцевого бюджету та перспективи дляміста.Нещодавно «Фонд розвитку Кам’янського» почав працювати з інвестором,який хоче збудувати у місті новий цементний завод. Є ідея розвитку портів уКам’янському, так як це дуже важливий інфраструктурний проект, якийпокращить логістику для збуту продукції, що виробляється у нашому місті.
Загалом, за словами Іванова, фонд готовий розглянути будь-які ідеї, щоможуть сприяти залученню інвестицій у наше місто. І не тільки в промислові,але і соціально орієнтовані проекти:
- Зараз плануємо зайнятися створенням хоспісу на Соцмісті. Там є корпус біля лікарні №2, який давно не використовується. Ми ведемопереговори з інвесторами, аби відремонтувати цю будівлю,організувати там сучасний догляд за тяжкохворими з онкологією.Таким чином зможемо у певному сенсі зберегти медичний напрямокцього закладу, і допомогти людям, які знаходяться у вкрай важкомустановищі, їх родинам.
Проте, в планах Фонду не тільки бізнесові чи соціальні проекти. Наприклад,тут готові надати допомогу громадським ініціативам зі створення ОСББ.Такий проект, до речі, успішно реалізується аналогічним «Фондом розвиткуМаріуполя».
- Підсумовуючи нашу розмову, хочу сказати, що основне наше завдання– залучення інвесторів у Кам’янське. Сьогодні усі розуміють, що успіхкраїни чи міста залежать від того, чи зможуть вони знайти інвесторів,які вкладуть гроші у нові підприємства чи проведення реформ. От саамецим ми у фонді і займаємось, - заявив на останок Олександр Іванов.
П’ять питань Олександру Іванову
- Чому вирішили стати президентом ГО «Фонд розвиткуКам’янського», стати публічною особою?
- Як зазначено у моїй біографії, я виріс у цьому місті, зараз тут працюю,і хочу, щоб місто успішно розвивалось, аби людям не треба було їхатиз нього, а навпаки – люди повертались у Кам’янське.
- Після трагедії в лікарні №9 деякі дописувачі у соцмережахзвинувачували у причетності вашої фірми до постачаннямедикаментів, через які у пацієнтів сталися ускладнення. Хочазараз відомо, що офіційно ваші компанії наркоз в лікарню непоставляли, чи могло це статися неофіційно?
- Зараз триває слідство, і саме слідчі мають встановити усі обставинитрагедії. На ваш запит ми відразу надали усі документи, в якихзазначений перелік медикаментів, що ми поставляли. Я можу впевненозаявити мешканцям міста, що компанії, до яких я маю стосунок, непостачали препаратів, через які виникли проблеми.Більше того, нами було ініційоване рішення виконкому щодо заборони візитів представників фармкомпаній до лікарів, аби взагалі прибрати практику неофіційного чи напівофіційного продажу або постачання ліків. Я працюю у цьому бізнесі з 2012 року, фармкомпанії завжди зацікавлені у просуванні нових ліків, презентації їх лікарям і тому подібному. Алеробити це мають цивілізовано – під час спеціальних конференцій.Збирати профільних лікарів, розповідати про нові препарати,пояснювати їх дію і таким чином давати лікарям ширший спектр ліків,які вони можуть використовувати.Але деякі представники фармкомпаній хочуть зекономити і не витрачатисьна організацію конференцій. Вони йдуть по кабінетах лікарів і тампрезентують свій товар.Ця практика має бути не просто заборонена в місті, але й до контрактів зголовними лікарями потрібно вносити зміни, які передбачатимуть їхпряму відповідальність за порушення рішення виконкому щодо цьогопитання. Так само і до завідувачів відділень.
- Чи маєте ви стосунок до компанії «Трейд інвест холдинг», яказаймається встановленням автономних котелень у бюджетнійсфері?
- Так, але це не моя компанія. Туди залучені і інші інвестори, які вклаликошти у проект з децентралізації опалення в Кам’янському.
- Чому обрали інвестування у проект з децентралізації? Бо критикивважають, що таким чином відбувається приватизаціятеплопостачання у місті.
- Справа у тому, що 70% тепла, яким забезпечується Кам’янське, і зараз,і до цього вироблялось зовсім не на комунальному підприємстві. Цепокупне тепло, за яке платить комунальне підприємство. А вироблялийого на Дніпровській ТЕЦ та АТ «Дніпроазот», і тарифи на це теплотакож встановлювало не місто, а НКРЕКП. За 10 років у містаутворилося більше мільярда боргу перед цими підприємствами, у томучислі борги за газ перед НАК «Нафтогаз».До того ж, це тепло транспортувалось по старим магістралям, сотнямкілометрів застарілих тепломереж, з великими затратами та втратамина доставку тепла споживачам. Така система теплозабезпечення містане ефективна і дорога. Саме тому ми долучилися до проекту здецентралізації опалення, який має знизити витрати як для міста, так ідля окремих споживачів.
- Як цього реально можна досягти?
- На Соцмісті правобережжя окремі споживачі вже переходять наіндивідуальне опалення, яке значно дешевше існуючогоцентралізованого. Відповідно до проекту децентралізації, бюджетніустанови мають бути переведені на альтернативні видитеплопостачання за рахунок будівництва пілетних котелень.В подальшому на правому березі міста заплановане будівництво більшихкотелень, також на альтернативному паливі. За рахунок цього вдастьсячастково зберегти централізоване теплопостачання споживачам, але зазначно меншими тарифами.На лівобережжі централізоване теплопостачання збережеться. Ми допомагаємо знайти інвестора для модернізації лівобережної котельної, що теж дозволить знизити вартість теплопостачання та тарифи для споживачів. Модернізація теплопостачання тільки на лівобережжі міста потребує понад 100 мільйонів гривень інвестицій. Мидопомагаємо місту залучити інвесторів.В кінцевому результаті це дозволить побудувати у місті надійну системутеплопостачання і знизити тарифи за тепло для населення.
Для довідки:
Олександр Іванов – 1982 року народження, має вищу економічну таюридичну освіти, одружений, є двоє дітей – дочка та син, безпартійний.Народився та виріс у Дніпродзержинську, потім працював у Києві. Основна діяльність – фармацевтичний бізнес (з 2012 року), є учасником фармринку в масштабах України.