Коли мають надходити виплати для ВПО та що робити у випадку затримки
Деякі внутрішньо переміщені особи іноді отримують допомогу на проживання із запізненням.
За даними Державного підприємства "Інформаційно-обчислювальний центр" Міністерства соціальної політики, яке веде реєстр ВПО, кількість осіб, які отримали допомогу склала:
- за жовтень 2022 року - 1 784 000 осіб;
- за листопад 2022 року - 1 903 тис. осіб (збільшення на 200 тис. осіб);
- за період з 01.12.2022 року по 31.01.2023 року кількість ВПО, які отримують допомогу на проживання, зросла більш ніж на 86 000 осіб.
Це збільшило потребу у фінансуванні виплат з державного бюджету. Міністерство соціальної політики повідомило, що працює з Міністерством фінансів над виділенням додаткових фінансових ресурсів на ці виплати, щоб забезпечити безперервність виплат ВПО по всій країні.
У лютому 2023 року відбулася додаткова верифікація та уточнення даних про виплати ВПО, які були в старій інформаційній системі минулого року. З кінця 2022 року виплати ВПО розраховуються та виплачуються централізовано через Єдину соціальну інформаційну систему (ЄІССС). Діджиталізація процесу виплат дозволила державі отримати повну картину проблемних ситуацій та оптимізувати процес виплати допомоги. Ці процеси вимагали спільної роботи органів соціального захисту та Міністерства, а також відповідних часових ресурсів.
Впровадження нової інформаційної системи потребувало навчання працівників органів соціального захисту щодо її роботи. Міністерство соціальної політики заявило, що активно співпрацює з Департаментом соціального захисту населення (УСЗН) і продовжує організовувати додаткові тренінги для співробітників департаменту, щоб запобігти виникненню проблемних ситуацій при призначенні виплат ВПО в новій системі. На сьогоднішній день було організовано понад 30 таких тренінгів, спрямованих на підвищення кваліфікації співробітників УСЗН у роботі з цією системою.
У Міністерстві соціальної політики розповіли про основні причини цих затримок.
Затримки з виплатами ВПО: чому вони відбуваються
Реєстри на виплати для ВПО формуються щомісячно до 2, 12 та 22 числа кожного місяця на підставі списків, отриманих від органів соціального захисту населення. Тому внутрішньо переміщені особи можуть отримувати допомогу в різні періоди. Також на час нарахування і виплати допомог впливає те, чи вчасно органи місцевої влади подають реєстри на виплати до ЄІССС. Невчасне подання даних може призводити до затримки у виплатах.
Що робити ВПО, якщо виплати затримуються
Мінсоцполітики рекомендує звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації для перевірки правильності внесених даних працівниками УСЗН та виправлення помилок у разі необхідності. Точні контактні дані УСЗН можна знайти на сайті обласної державної адміністрації або обласного військового комісаріату через Департамент соціального захисту населення.
Якщо проблему не вирішено або вам не надано інформації та подальших алгоритмів дій, Мінсоцполітики просить звернутися за роз'ясненнями та допомогою до Державної соціальної служби України листом або за телефоном (044) 289 8789.