Битва гігантів: Франція відбирає пальму першості в Італії з виробництва вина
Щороку аналітики підбивають підсумки за всіма важливими напрямами виробництва. Винна ніша занадто вагома, щоб нею нехтувати. Кінцеві цифри за 2023 рік ще не підраховані: це тривалий процес, який залежить від багатьох чинників: об'єктивних та суб'єктивних. Проте попередні оцінки вже зроблені. Судячи з усього, за підсумками 2023 року Франція має повернути собі лідерство у виробництві вин, обігнавши свого основного конкурента — Італію.
Трохи статистики
Прогнозовані цифри винного виробництва у Франції за минулий рік — 46 мільйонів гектолітрів. Стільки ж французи виготовили напою й у 2022-му. Протягом 2017–2022 років середній показник виробництва складав 44,5 млн гектолітрів, тобто приблизно на 3% менше. Це офіційні дані, надані статистичним департаментом французького Мінсільгоспу. Італія протягом тривалого часу випереджала Францію в цій ніші, поступившись конкуренту з 2007 року тільки двічі (2011 та 2014 роки). Але у 2023-му місцеві винороби виробили лише 43 мільйони гектолітрів, тобто менше, ніж прогнозний показник французів. Роком раніше обсяг становив 50 млн гектолітрів. І це теж фактично офіційні дані, оприлюднені головною агропродовольчою компанією Італії, Coldiretti.
Чому італійці поступилися
Падіння виробництва на 12% порівняно з 2022 роком пояснюється двома визначальними чинниками: екстремальною погодою (а це явище з кожним роком впливає все більше) та поширенням грибкового захворювання, внаслідок якого на винограді з'являється цвіль. Уражені хворобою виноградники не змогли забезпечити врожай на рівні минулих років. Особливо постраждали центральні виноробні регіони півдня Італії, де занадто низька температура змінювалася хвилями неймовірної спеки. Якщо в середньому в країні втрати склали 14%, то на півдні вони сягнули близько 50%. У Франції ситуація з урожаєм теж була складною: десь гірше, десь краще. Наприклад, у Бордо виробництво скоротилося через спеку та грибок, посуха сприяла зменшенню врожайності й у Руссільйоні, а також у Лангедоку. Інші виноробні регіони не постраждали, а в Шаранті навіть наростили виробництво. Але чи стане через це у 2024 році французьке вино дешевшим? Поки неможливо спрогнозувати.
Світові тенденції споживання вина
Вони переважно негативні: попит падає, особливо це помітно в Китаї. Тому для цього ринку зменшення виробництва в Італії є гарною новиною, бо прогнозований тиск на ціни має знизитись. У Євросоюзі у 2023 році споживання вина знизилося на 7%, що є відчутним падінням. Але в самій Франції воно склало взагалі 15%: там все більше схиляються до споживання менш міцних напоїв, насамперед пива. В Україні ситуація не краща, але тут власні чинники, насамперед війна. Проте на хороше італійське і французьке вино все ще є попит, а великий вибір такого алкоголю пропонує маркет Маудау. Єврокомісія вже вжила заходів, які мають на меті підтримати місцеве виноробство, але тенденція є, і вона, на жаль, негативна. Глобальне потепління швидко не зупинити.