• Головна
  • В Україні різко скорочується кількість пенсіонерів: що відбувається і які наслідки
17:30, Сьогодні

В Україні різко скорочується кількість пенсіонерів: що відбувається і які наслідки

В Україні різко скорочується кількість пенсіонерів: що відбувається і які наслідки

За рік, з січня 2024-го до січня 2025-го, кількість пенсіонерів в Україні зменшилася з 10,516 млн до 10,343 млн осіб. Якщо повернутися трохи далі – до січня 2022 року, тобто ще до повномасштабної війни, – пенсіонерів було 10,841 млн. Тобто лише за останній рік їх стало на 170 тисяч менше, а за три роки – на 325 тисяч.

Звідки така тенденція

По-перше, людей, які досягають пенсійного віку, стає менше. І не тільки тому, що підвищуються вимоги до стажу, хоча це теж відіграє роль. Просто загалом населення скорочується – війна, еміграція, низька народжуваність... А ще є очевидний, хоч і болючий фактор – смертність. Пенсіонерів стало менше не тому, що вони раптом почали масово повертатися на роботу чи відмовлятися від виплат, а тому що їх просто фізично стає менше.

Чому все більше людей не можуть піти на пенсію

Якщо коротко – без стажу нікуди. Починаючи з 2017 року, його вимоги тільки зростають. Колись достатньо було мати 15 років страхового стажу, щоб отримати пенсію, а тепер – мінімум 32, і це ще не межа. У 2028-му буде вже 35.

Виходить, що щоб вийти на пенсію у 60, треба почати працювати офіційно десь із 25 років і безперервно платити внески. А якщо не встиг – доведеться чекати 63 або навіть 65 років. І що робити тим, хто працював неофіційно, їздив на заробітки чи мав перерви? Ну, варіантів небагато – або докуповувати стаж, що коштує недешево, або чекати, поки держава все ж призначить виплати у старшому віці.

До речі, що цікаво, хоч загальна кількість пенсіонерів падає, число тих, хто продовжує працювати, навпаки, зростає. Торік їх було 2,748 млн, а зараз уже 2,793 млн. Люди просто не можуть дозволити собі не працювати.

Україна старіє, а працюючих людей не вистачає

Найгірше, що працюючих українців стає менше, а пенсіонерів – хоч їх і скорочується – все одно залишається багато. Якщо раніше на одного пенсіонера припадало більше двох працюючих, то тепер фактично один до одного. Це критична ситуація, бо саме з податків працюючих людей фінансуються виплати тим, хто на пенсії.

І тут ще один момент: у нас – один із найнижчих пенсійних віків у Європі. В Україні 60 років, а, скажімо, у Німеччині чи Франції – більше 65. Причому там економіка стабільніша, зарплати вищі, а тривалість життя довша.

Що буде далі

Ймовірно, поступово пенсійний вік доведеться піднімати, бо навантаження на бюджет величезне. Це, звичайно, нікому не сподобається, але вибору особливо немає. Українців і так стає менше, а тих, хто може утримувати пенсіонерів, – ще менше. І, чесно кажучи, ситуація не виглядає так, ніби вона скоро зміниться на краще.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#пенсіонери #кількість #скорочується
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...