![](https://s.5692.com.ua/section/logo/upload/pers/74/logo.png?20250208)
Мобілізація в Україні: хто насправді відповідає за розшук ухилянтів
![Мобілізація в Україні: хто насправді відповідає за розшук ухилянтів Мобілізація в Україні: хто насправді відповідає за розшук ухилянтів](/dist-assets/images/cap.jpg)
Багато хто думає, що військкомати (ТЦК) самі розшукують ухилянтів і мають на це всі необхідні повноваження. Але, як виявилося, це не зовсім так. За словами першого заступника міністра оборони Івана Гаврилюка, це завдання покладене на місцеві органи влади та поліцію.
Роль ТЦК у мобілізації
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки займаються веденням обліку мобілізованих, відбором кандидатів та поповненням підрозділів Збройних сил. Проте вони не мають ані законних підстав, ані ресурсів, щоб розшукувати осіб, які ухиляються від мобілізації.
Якщо військовозобов’язаний не приходить до ТЦК під час воєнного стану, організація його доставки – це вже робота місцевих органів влади та правоохоронців. У них є всі потрібні повноваження для цього.
Як це передбачає закон
Гаврилюк наголосив, що багато українців помилково вважають ТЦК головним органом мобілізації. Але закон "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" чітко розподіляє обов’язки між різними структурами. І тут ТЦК – це лише одна зі складових процесу.
А ось затримувати ухилянтів та доставляти їх до військкоматів повинні органи місцевого самоврядування та поліція.
Людина - головний ресурс
Гаврилюк також наголосив, що, незалежно від технологічного рівня армії, люди залишаються ключовим фактором у бойових діях. Жодні дрони чи автоматизовані системи не можуть повністю замінити військовослужбовців.
Він вважає, що в часи війни поширення негативної інформації щодо роботи ТЦК є неприпустимим, адже мобілізація – це питання виживання країни.
"Скільки б у нас не було техніки та сучасного озброєння, керує цим усім людина", – підсумував заступник міністра.