
Коли випив зайвого: лайфхаки для швидкого відновлення

Ніхто не застрахований від ситуації, коли трохи перебрав із міцними напоями. Однак якщо після веселого застілля самопочуття різко погіршилося, варто діяти швидко. Лікар-нарколог пояснює, що в разі алкогольного отруєння головне — якомога швидше вивести залишки спиртного з організму.
Перше і головне – треба якось вивести з організму зайвий алкоголь, поки він не встиг зробити ще гірше. Лікарі радять старий добрий метод – випити багато теплої води (десь півтора літра, а краще два), додати трохи соди, солі та цукру і... вибачте за деталі, але викликати блювоту. Так, звучить не дуже приємно, але це реально допомагає.
Якщо після цього легше не стало, а навпаки – стало ще гірше (наприклад, темніє в очах, руки-ноги слабнуть, дихати важко) – не геройствуйте, викликайте швидку. Це може бути вже не просто сп’яніння, а серйозне отруєння.
А може, це не просто алкоголь
Тут важливо розібратися: людина просто перебрала чи вжила щось реально небезпечне? Випити зайвого – неприємно, але не смертельно. А от якщо це сурогатний алкоголь (а він, на жаль, трапляється), наслідки можуть бути набагато страшніші.
Як зрозуміти, що щось пішло не так? Якщо після алкоголю виникає не просто нудота, а ще й сильний біль у животі, рідкий стілець, липкий холодний піт, затуманений зір (як ніби перед очима сіра пелена), слабкість така, що важко підняти руку – це дуже погано. Це не просто похмілля, це може бути отруєння метанолом чи іншими "пекельними" рідинами, які додають у підроблені напої. І якщо є хоча б найменша підозра – не треба чекати, терміново телефонуйте в "швидку". Тут кожна хвилина може бути на вагу золота.
Міф про активоване вугілля (і чому воно не рятує після гулянки)
Знаєте, що робить більшість людей, коли на ранок після свята стає зле? Правильно – ковтає жменю активованого вугілля, думаючи, що це якось допоможе. Але лікарі кажуть: це марно.
Чому? Бо алкоголь – це не їжа, яка лежить у шлунку і чекає, поки її "зберуть" сорбенти. Він всмоктується в кров майже миттєво, ще в шлунку та кишечнику. Тому коли ви вже відчуваєте сп’яніння або похмілля, вугілля просто не встигне нічого зробити. Єдине, що дійсно працює – пити багато рідини (вода, мінералка, компот – що завгодно, аби не алкоголь) і чекати, поки організм сам впорається.
Як дожити до обіду після важкої ночі
Ну добре, якщо трагедії немає, але голова тріщить, рот пересох, а тіло наче після марафону – що робити? Ось кілька робочих варіантів, які можуть хоч трохи полегшити ранок:
- Пийте воду. Багато. Ще більше. Мінералка – супер, особливо якщо гази трохи випустити.
- Чай з медом або солодкий компот. Глюкоза допомагає печінці боротися з продуктами розпаду алкоголю.
- Бульйон або щось кисломолочне. Кефір, йогурт – те, що потрібно, щоб хоч трохи оживити шлунок.
- Якщо є сили – прогулянка. Свіже повітря та рух допомагають швидше очиститися від залишків алкоголю.
І, будь ласка, не робіть класичну помилку – не лікуйте похмілля ще однією чаркою! Це не "клин клином", а просто новий виток страждань.
Щоб не доводити себе до такого стану...
Найкращий спосіб уникнути алкогольного отруєння – не напиватися до нестями. Але якщо вже так сталося, треба хоча б знати, як допомогти собі чи іншим. І головне правило: якщо є відчуття, що щось дійсно не так – не сподівайтеся, що "пересплю – і пройде". Краще перестрахуватися, ніж потім шкодувати.
Бережіть себе, і нехай ранок після свята буде легким.