• Головна
  • Чому яйця в Україні дорожчають: прогнози експертів та можливі наслідки
11:06, 5 грудня

Чому яйця в Україні дорожчають: прогнози експертів та можливі наслідки

Фото ілюстративне

Фото ілюстративне

Останнім часом ціни на яйця в нашій країні б’ють всі рекорди. Якщо ще в серпні десяток коштував у середньому 32 гривні, то зараз, наприклад, у магазинах можна побачити цінники від 58 до 80 гривень за ті ж самі 10 штук. І, здається, це ще не кінець.

До речі, навіть Антимонопольний комітет вже занепокоївся і взявся розбиратися, чому такі зміни. Бо ситуація така, що ціни восени переписували мало не кожні кілька днів! А от які у них результати розслідування — наразі невідомо.

Чи справді все так зле

На птахофабриках теж не сидять склавши руки. «Якщо немає електрики, це для нас справжній виклик», – каже Євген Боднарчук, заступник директора однієї з фабрик. І тут варто пояснити: фабрики зараз вимушені купувати генератори, а це влітає в копійку. Уявіть, що один з таких пристроїв може працювати цілодобово протягом тижнів через перебої зі світлом. До того ж, корми для курей за рік подорожчали аж удвічі! А корми — це, між іншим, приблизно 70% вартості яйця. Решта витрат припадає на електроенергію, пальне та зарплати працівникам.

Попри це, навіть ці нинішні захмарні ціни зовсім не гарантують прибутків для виробників. Один із представників галузі зізнався: магазин заробляє більше, ніж вони самі, продаючи продукцію майже на межі собівартості.

Що кажуть аналітики

Максим Гопка, аналітик із Українського клубу аграрного бізнесу, пояснює, що ціна на яйця залежить одразу від кількох факторів:

  1. Електропостачання. Якщо ситуація з перебоями погіршиться, виробники будуть змушені витрачати більше на енергію.
  2. Попит. Перед святами (наприклад, на Новий рік чи Різдво) люди зазвичай закуповують більше продуктів, і логічно, що ціни на популярні товари в цей період зростають.

Проте є й хороша новина. Вже з весни, каже Максим, ціни, ймовірно, повернуться до свого звичного рівня. Сезонне здешевлення продукту – це, так би мовити, майже традиція.

Як впливають магазини

Справжньою несподіванкою виявився факт, що найбільші націнки роблять не птахофабрики, а торгові точки. Уявіть: із ціни в 75 гривень за десяток, виробники отримують лише 55–60 гривень. Решта йде до кишень торговців. До речі, якщо ви думаєте, що магазини також у збитку — ні, вони заробляють навіть у цій економічній ситуації.

Що маємо в підсумку

Ймовірно, ціна на яйця ще трохи зросте до кінця року, особливо ближче до свят. Але є великі шанси, що настане весна — і, як кажуть у народі, з куркою заодно подешевшає й яйце. А поки ситуація залишається складною, бо виробництво скорочується через високі витрати, і на ринок тисне проблема з кормами та електроенергією.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#яйця #ціна на яйця
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...