• Головна
  • В Україні до 2026 року оновлять систему виплати пенсій: що зміниться для громадян
13:00, 29 серпня
Надійне джерело

В Україні до 2026 року оновлять систему виплати пенсій: що зміниться для громадян

В Україні до 2026 року оновлять систему виплати пенсій: що зміниться для громадян

В Україні планують провести чергову реформу. Зокрема, очікується впровадження нової моделі нарахування пенсій, яка буде базуватися на трьох основних компонентах:

  • обов’язковій накопичувальній пенсії,
  • добровільній накопичувальній пенсії,
  • солідарній пенсії.

Ці зміни передбачають суттєве переосмислення підходу до формування пенсійних виплат, а також зростання вимог до стажу роботи та пенсійних внесків, передає 5692.com.ua.

Впровадження нової системи пенсійного забезпечення

Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович оголосила про підготовку кардинальних змін до пенсійного законодавства, які повинні бути ухвалені Верховною Радою на початку 2025 року. Вже з 2026 року ці зміни наберуть чинності. Найважливіша з новацій полягає у запровадженні трьох компонентів пенсійного забезпечення.

  • 1. Обов’язкова накопичувальна пенсія – це один із ключових елементів нової системи. Вона передбачає щомісячне відрахування певного відсотка з зарплати працівника на його особистий пенсійний рахунок. Ці кошти накопичуватимуться на і стануть доступними після виходу на пенсію. 
  • 2. Добровільна накопичувальна пенсія – це додатковий компонент, який передбачає можливість для громадян самостійно робити додаткові внески до накопичувального фонду. Цей фонд можна обрати самостійно, і при досягненні пенсійного віку отримувати виплати з цього додаткового джерела. 
  • 3. Солідарна пенсія – традиційна пенсійна система, яка базується на внесках усіх працюючих громадян до загального пенсійного фонду, залишатиметься основою системи. Однак, внески до цього фонду можуть бути зменшені у порівнянні з поточним рівнем. Сьогодні ЄСВ (єдиний соціальний внесок) становить 22% від заробітної плати, проте в майбутньому ця цифра може бути переглянута.

Зміни в нарахуванні пенсій: більше уваги стажу

Однією з важливих змін є перегляд методики нарахування пенсій, що ще більше залежатиме від страхового стажу та суми сплачених внесків. Відтепер, страховий стаж працівника та його пенсійні внески будуть конвертуватися у так звані «пенсійні бали». Вартість цих балів буде дорівнювати 30% від середньої заробітної плати за відповідний рік.

Для прикладу, працівник з 35-річним стажем зможе отримати пенсію, яка становитиме 30% від середньої заробітної плати. Ті ж, хто має лише 15 років стажу, отримуватимуть лише третину від мінімальної заробітної плати, яка буде встановлена на момент їхнього виходу на пенсію. Таким чином, тривалість трудової діяльності та розмір сплачених внесків матимуть вирішальне значення для розміру пенсії.

Співвідношення солідарної та накопичувальної пенсії

В ідеалі, сумарна пенсія, яка включає виплати з солідарного пенсійного фонду та накопичувального рахунку, повинна становити близько 60% від мінімальної заробітної плати. Однак, цей показник може варіюватися в залежності від того, наскільки активно громадяни братимуть участь у добровільному накопичуванні. Тобто, ті, хто активно сплачуватиме внески до накопичувальних фондів, можуть розраховувати на більші виплати в майбутньому.

Виклики та ризики нової системи

Не дивлячись на потенційні переваги нової системи пенсійного забезпечення, вона не позбавлена викликів і ризиків. Одним з головних є інфляція, яка може знецінювати накопичення на пенсійних рахунках. 

Ще одним важливим питанням є довіра громадян до нової системи. Для того, щоб накопичувальна система працювала ефективно, необхідно забезпечити прозорість і надійність роботи пенсійних фондів, а також гарантії держави щодо захисту накопичень громадян.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#пенсіонери #виплати
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...